Ilegalec služil s prebežniki

Ker je po treh mesecih še vedno prizadet zaradi samomora v sosednji sobi koprskega zapora, se Safet V. iz Kamnika včeraj ni mogel zagovarjati zaradi obtožb, da je čez hrvaško-slovensko mejo lani in letos šestkrat prepeljal ilegalne prebežnike. Na zatožno klop koprskega sodišča je včeraj sedlo še pet obtoženih. Gre za manjši del mednarodne združbe, ki je tihotapila prebežnike od Turčije do Slovenije.

Policisti so spomladi razkrili mednarodno združbo, ki je skrbela za ilegalne prehode meje. V Sloveniji so pot v zahodno Evropo preprečili 47 prebežnikom.    Foto: Lea Kalc Furlanič
Policisti so spomladi razkrili mednarodno združbo, ki je skrbela za ilegalne prehode meje. V Sloveniji so pot v zahodno Evropo preprečili 47 prebežnikom.  Foto: Lea Kalc Furlanič

KOPER> Koprski kriminalisti so sredi aprila sklenili slovenski del mednarodne kriminalistične preiskave, v kateri so na Kosovu, na Hrvaškem in pri nas prijeli 37 ljudi, ki naj bi lani in letos iz Turčije prek Kosova, Črne gore, Bosne in Hercegovine ter Hrvaške pretihotapili v Slovenijo številne prebežnike. V preiskavi so poleg slovenskih, hrvaških in kosovskih policistov sodelovali še policisti misije Eulex.

Cenik prevozov proti zahodu: iz Turčije 6000 evrov, s Kosova 1400 evrov, iz Hrvaške v Slovenijo 300 evrov, po Sloveniji proti zahodu in severu od 150 evrov dalje. Kot glavnega organizatorja prevozov prebežnikov so identificirali 35-letnika s Kosova, ki se je skrival za več imeni. V preiskavi so ugotovili, da so ga naši policisti obravnavali kot prebežnika leta 2009, 2010 in nazadnje lani.

Potem ko so kriminalisti začeli slediti združbi, so 47 ilegalnih prebežnikov odkrili v Sloveniji, sedem v Italiji, po tri pa v Nemčiji in na Hrvaškem. Združba naj bi skupno pretihotapila 64 prebežnikov, od tega 36 Turkov, 13 državljanov Kosova, 10 Hrvatov, dva Črnogorca, Srba, Italijana in državljana BiH. Številni med njimi so imeli prepoved vstopa v schengensko območje.

Prebežnike so v Slovenijo peš vodili pri Starodu, Jelšanah, Babnem polju, Vinici in Podlehniku, iz Slovenije pa pri Krvavem Potoku, Lipici, v Novi Gorici in prek Karavank.

Osumljeni zbežal iz hišnega pripora

Po zaključku preiskave so kriminalisti 37 osumljencev s Kosova, Srbije, Črne gore, Hrvaške in Slovenije ovadili za 21 kaznivih dejanj. Med njimi je enajst slovenskih državljanov. Pri nas so prijeli štiri moške, za šest pa razpisali iskanje. Na zaslišanje so v Koper pripeljali dva; 38-letnega Safeta V., ki naj bi bil vodja združbe pri nas, so po zaslišanju priprli, Meha S. pa izpustili v hišni pripor, od koder naj bi čez nekaj ur zbežal v neznano. Koprsko sodišče je zanj izdalo mednarodno tiralico, vendar ga še niso prijeli. So pa na meji prijeli 25-letnega Gorana K. iz Vinice, ki je pristal v hišnem priporu.

Pred sodnico Orjano Trunkl je včeraj na predobravnavnem naroku prvi stopil Safet V., sicer državljan BiH, ki je pri nas kljub prepovedi vstopa v schengensko območje nemoteno živel pri družini v Kamniku, se gibal po državi, nekajkrat ilegalno prestopil mejo in očitno organiziral prehode drugih prebežnikov. Obtožnica mu očita organizacijo sedmih prehodov.

Že tri mesece trpi

“Ne bom se izjasnil nič, ker sem še pod vtisom samomora v sosednji celici,” je namesto priznanja ali zanikanja krivde včeraj dejal Safet V. Sodnica je mislila, da se je dogodek zgodil dan pred zaslišanjem, pa so ji pazniki pojasnili, da se je samomor zgodil že pred več kot tremi meseci. Njegova odvetnica Monika Mavsar je predlagala sodnici, naj iz spisa izloči vse dokaze s Hrvaške, vse posnete telefonske pogovore in zaznamke o tajnem opazovanju, ker naj bi bili vsi dokazi zbrani nezakonito. Ker ni priznal krivde, mu bo sodnica sodila, sojenje pa se bo začelo konec januarja.

Dejanje pa je priznal njegov pastorek, 23-letni Denis V. iz Kamnika, ki je januarja letos na hrvaški strani mejnega prehoda Babno polje z avtom pripeljal do meje štiri državljane Kosova. Od tam to pa jih je njegov očim peš vodil čez mejo. Po predlogu tožilke Vanje Chiare Bažec ga je sodnica obsodila na šest mesecev pogojne zaporne kazni z enoletno preskusno dobo. “Saj ne bom nič delal, nisem kriminalec, to me ne zanima,” je obljubil.

Pogajal bi se o kazni

Pod vtisom njegovega priznanja je 25-letni Goran K. iz Vinice na hodniku dejal, da bi se tudi sam začel pogajati s tožilstvom. Njegova odvetnica Mirjana Dmitrović je zato sodnico prosila za preložitev predobravnavnega naroka za dva tedna. Gorana K. obtožnica bremeni treh prevozov čez mejo, za kar mu grozi približno leto in pol zaporne kazni.

Po predlogu tožilke za štiri mesece pogojne zaporne kazni z enoletno preskusno dobo je krivdo priznal tudi Hamdija B. iz Kamnika, ki je Safeta V. prosil za prevoz znančevega brata čez mejo in tako le napeljeval h kaznivemu dejanju. Krivde pa ni priznal 34-letni Fahrudin B. iz Ljubljane, njegovega brata naj bi Safet V. prepeljal čez mejo. Sodnica mu bo sodila konec tega meseca.

Med bolniško v Bosno?

Na koncu je prišel na vrsto še 54-letni Kasim H. iz Žirovskega vrha pri Žireh, ki je prisegel, da ni šel skupaj s Safetom V. v Bosno po Fahrudinovega brata in ga na Hrvaškem pripeljal do bližine meje. “Bil sem na bolniški, ne v Bosni. Te stvari me ne zanimajo, Bosanci me ne zanimajo,” je zatrdil. “Kaj pa pomenijo posneti pogovori, na katerih se s Safetom pogovarjata, kdaj gresta dol, kdaj bosta oddelala posel, kako morate zamenjati gume na avtu...,” ga je vprašala tožilka.

Pojasnil je, da je Safetu V. lagal, da ga bo peljal v Bosno, da pa ga ni nikoli. Sodnica je na koncu ugotovila, da je tožilstvo Kasimu H. očitalo pomoč pri prevozu le enega prebežnika čez mejo, kar ni kaznivo dejanje, ampak prekršek. Za kaznivo dejanje bi moral pomagati najmanj dvema prebežnikoma. “Zaradi tega in ne zaradi pomanjkanja dokazov sem vas oprostila krivde,” je sklenila.

DANIJEL CEK


Najbolj brano