Igorju Jerotu potrdili štiri leta zapora

Ljubljansko višje sodišče je nedavno potrdilo provostopenjsko sodbo, s katero je senat okrožnega sodišča marca letos obsodil 42-letnega Igorja Jerota, lastnika propadlega Trgoavta, na štiri leta zapora. Kazen si je prislužil zaradi ponarejenega denarja, ki ga je nameraval na Banki Slovenije zamenjati za pravega, postopek v zvezi s Trgoavtom pa ga še čaka.

Igorja Jerota čaka še postopek na koprskem sodišču Foto: Rtv Koper Capodistria
Igorja Jerota čaka še postopek na koprskem sodišču Foto: Rtv Koper Capodistria

LJUBLJANA > Pravnomočnost sodbe je Igor Jerot pričakal v priporu. Marca letos ga je senat ljubljanskega okrožnega sodišča spoznal za krivega in mu prisodil štiri leta zapora. Marca lani je namreč Jerot želel na Banki Slovenije v Ljubljani zamenjati evrske bankovce, ki naj bi se mu po nesreči polili z belilom. Bankovci so bili zlepljeni, kmalu pa so ugotovili, da so bili ponarejeni. Več jih je imelo tudi isto serijsko številko.

Policisti so takoj po klicu iz Banke Slovenije Jerota pridržali, v njegovi torbi pa so našli še tako imenovane črne evrske in dolarske bankovce. Jerot je skušal zamenjati 149 ponarejenih bankovcev za 500 evrov. Če bi bili vsi pristni, bi njihova vrednost znašala kar 75.000 evrov. Med hišno preiskavo so Jerotu zasegli še 224 obarvanih bankovcev po 100 dolarjev in 62 po 500 evrov.

Jerot krivde ni priznal, senat pa je o svoji nedolžnosti poskušal prepričati z različnimi izgovori. Neuspešno, saj ga je sodišče spoznalo za krivega in ga obsodilo na štiri leta zapora. Po oceni senata je nameraval Jerot na Banki Slovenije zamenjati tudi črne bankovce, ki jih je, skupaj s tekočino za razbarvanje, imel v torbi. Sodišče je kot olajševalno okoliščino upoštevalo Jerotovo nekaznovanost, našlo pa je tudi več oteževalnih okoliščin, med temi tudi količino ponarejenih bankovcev, ki jih je nameraval zamenjati.

Na sodbo se je Jerot skupaj z zagovornico pritožil, a neuspešno. Ljubljanski višji sodniki so namreč sodbo potrdili. Ocenili so, da okrožno sodišče ni bistveno kršilo kazenskega postopka, kot je Jerot navajal v pritožbi. Dokazov proti Jerotu je bilo veliko, v svojem zagovoru pa je navedel toliko neverjetnih naključij, katerim ni mogoče verjeti.

V času, ko je Jerot v priporu čakal na pravnomočnost sodbe, pa je koprsko okrožno tožilstvo proti njemu in Leonu Durakoviću, nekdanjemu članu nadzornega sveta Trgoavta in vodji maloprodajne mreže vložilo obtožnico, ki jima očita oškodovanje upnikov in ponarejanje listin. Jerota torej na koprskem sodišču čaka še en postopek, povezan z izčrpavanjem koprskega Trgoavta.

SK


Najbolj brano