Hrvatič ne priznava goljufije

Približno 800.000 evrov naj bi podjetje Karneval preplačalo gradnjo in opremljanje novega hotela in igralnice na Škofijah, dvakrat po 400.000 evrov pa naj bi po prepričanju tožilstva potem končalo na zasebnem računu Rajka Hrvatiča. Ker je 35 odstotkov denarja za gradnjo prispevala Evropska unija, tožilstvo Hrvatiču in Bojanu Umerju očita goljufijo na škodo EU, petim pomočnikom pa pomoč pri goljufiji.

Rajko Hrvatič ne priznava očitkov tožilstva, da je med gradnjo nove igralnice iz podjetja na svoj račun spravil 800.000 evrov Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Rajko Hrvatič ne priznava očitkov tožilstva, da je med gradnjo nove igralnice iz podjetja na svoj račun spravil 800.000 evrov Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Rajko Hrvatič in Bojan Umer sta obtožbe včeraj zanikala.

“Krivde ne priznam,” je rekel 57-letni poslovnež Rajko Hrvatič.“Priznavate mogoče kakšno dejstvo iz obtožbe?” ga je vprašala koprska okrožna sodnica Barbara Franca. “Ne, ne, nič ne priznam,” je odgovoril Hrvatič. S tem kratkim dialogom se je včeraj zgodaj popoldne začel predobravnavni narok v sojenju Hrvatiču in nekdanjemu direktorju njegove igralnice na Škofijah Bojanu Umerju. Tako kot Hrvatič je tudi Umer krivdo zanikal.

Po ugotovitvah kriminalistov tožilstvo obema in še petim obtožencem (Robertu Jeclu, Ivanu Pistorju, Boštjanu Vebru, Matjažu Pavčiču in Jožetu Kotniku) očita goljufijo v škodo Evropske skupnosti in pomoč pri goljufiji. Kazniva dejanja naj bi storili ob gradnji nove stavbe hotela in igralnice Carnevale, za katero so se prijavili na razpis gospodarskega ministrstva in dobili denar iz Evropske unije. “Vsi stroški gradnje in opremljanja namreč niso bili upravičeni,” je včeraj pojasnila tožilka Polona Veberič.

Napihnjeni računi

Po očitkih iz obtožnice naj bi združba goljufala predvsem pri stroških gradbenega materiala, svetil in elektroinštalacijskih del. Na podlagi napihnjenih predračunov in računov naj bi denar iz igralnice potoval na račun podjetij Ingrad Gramat in Veltrag, od tam pa na račun podjetja Izplačila in podjetja Pistoris. Soobtoženi Ivan Pistor naj bi nato z računa tega podjetja, ki ga je vodil kot direktor, zase dvignil posojilo, v dneh po dvigu pa naj bi Hrvatič na svoj račun dvakrat položil po 400.000 evrov.

“Mi lahko pojasnite, kako to, da ste z 800.000 evrov pristali na očitku o 270.000 evrih nezakonito pridobljenih sredstev?” je tožilko vprašal Hrvatičev odvetnik Boštjan Penko. “Vseh neupravičenih stroškov je bilo po naših izračunih 792.000 evrov, ker pa je Evropska unija prispevala le 35 odstotkov denarja za gradnjo, tožimo le za 277.000 evrov na škodo Evropske unije,” je pojasnila tožilka Veberič. Preostali denar za gradnjo je namreč plačala igralnica sama.

Uradniki tajni policijski delavci?

Odvetnik Penko je nato predlagal sodnici, da kazenski postopek ustavi, ker naj bi kriminalno dejavnost po navodilih policije izsilili uradniki gospodarskega ministrstva. “Policija je dokazano komunicirala z uradniki ministrstva, od koder so potem pozivali k predložitvi spornih treh predračunov. Trdimo, da teh predračunov v prvem zahtevku ni bilo, kar pomeni, da so uradniki kot tajni policijski sodelavci izzvali kriminalno dejavnost,” je prepričan Penko. Če bo sodnica vseeno nadaljevala sojenje, predlaga izločitev elektronskih sporočil, ki so jih kriminalisti pri hišni preiskavi našli v računalniku Jelene Prodan, pomočnice direktorja igralnice Bojana Umerja.

“Policist se je usedel za računalnik, začel brskati po njem in dobil elektronska sporočila. Za to bi moral imeti ali dovoljenje lastnice ali odločbo preiskovalnega sodnika. Tega ni imel in zato so ti dokazi nezakoniti,” trdi Penko. Prav tako predlaga tudi izločitev zapisnika o zaslišanju Vebra.

Sojenje šele jeseni?

Penko oporeka zakonitost tudi številnim drugim listinskim dokazom v spisu, predlaga sodnici, naj prebere izpiske Hrvatičevih bančnih računov in zasliši vrsto prič. “Pri porabi denarja Evropske unije ni bilo nobenih nepravilnosti, kar je ugotovila kontrola po končanih delih in zaključnih gradbenih situacijah,” je sklenil Penko. Tožilka je nasprotovala njegovim predlogom.

Vrsto dokazov je sodnici predlagal tudi Umerjev odvetnik Branko Gvozdić, ki prav tako predlaga izločitev dokazov. Sicer pa bi rad zaslišal kriminalističnega inšpektorja, prebral dopis gospodarskega ministrstva in tri sporne predračune ter poročilo neodvisnega revizorja. Sojenje se bo začelo predvidoma jeseni. Če bodo spoznani za krive, pa Hrvatiču in Umerju grozi zaporna kazen do osmih let, petim pomočnikom, ki krivde prav tako niso priznali, pa najverjetneje milejše kazni.

DANIJEL CEK


Najbolj brano