Hrvaška policija razkrila mrežo povezav z mafijo, ki sega do HDZ

Policijsko-obveščevalno afero na Hrvaškem so spodbudili varuhi gradbeniške mafije, z zgodbo naj bi bili povezani tudi ljudje blizu vrha HDZ, danes poroča Novi list. Tudi Jutarnji list navaja, da je afera izbruhnila, potem ko je policija okrepila nadzor nad osebami, ki jih sumijo organiziranega kriminala. Med njimi so mnoge javne osebe.

Fotografija je simbolična Foto: Susana Vera
Fotografija je simbolična Foto: Susana Vera

ZAGREB> Afera, ki je minuli teden izbruhnila zaradi domnevno nezakonitega spremljanja izpiskov telefonskih pogovorov in kratkih sporočil, je bila poskus spina paraobveščevalnega podzemlja, ocenjuje Novi list, ki se sklicuje na dobro obveščene vire.

Del medijev je pogoltnil vabo

Novi list dodaja, da se je izvedelo, da v eni od štirih preiskav preiskujejo tudi osebe na visokih položajih, tudi tesno povezane z vrhom HDZ. Te so se, da bi preprečile nevarnost zase, organizirale in ukrepale tudi s paraobveščevalnimi sredstvi. Del medijev je pogoltnil vabo in “opravil delo”, navaja reški časnik.

Poudarja, da naj bi policijska preiskava o “gradbeniški mafiji” v Zagrebu pokazala zaskrbljujoče povezave nekaterih javnih oseb kot tudi nekaterih obveščevalcev in policistov s kriminalci.

Spominja, da so zaradi prodaje zaupnih informacij konec septembra prijeli dva policista, v ponedeljek pa še tri osebe, ki naj bi kupovale pomembne informacije o tajnih policijskih preiskavah.

O izbruhu afere zaradi poostrenega policijskega nadzora nad osumljenci v Zagrebu in na vzhodu države poroča danes tudi Jutarnji list.

Ta navaja, da je policija v obsežnih letošnjih operacijah boja proti korupciji in organiziranemu kriminalu preverjala telefonske izpise večjega števila oseb iz politike, pravosodja, medijev, športa in javnega življenja nasploh, za katere so sumili, da so povezani z mafijo.

Posledica “hrvaškega Watergatea” bo izboljšanje predpisov

Večernji list, ki je v nedeljo prvi obsežno poročal o aferi, ki jo je naslovil “hrvaški Watergate”, danes piše, da bo lahko posledica celotne zgodbe izboljšanje predpisov. Kot sklepa, bo v prihodnosti policijske zahteve za telefonske izpiske lahko odobrilo samo sodišče.

Obstoječa zakonodaja dovoljuje spremljanje telefonskih izpiskov določenih oseb zgolj na podlagi upravičenega suma policije o vpletenosti v kazniva dejanja.

Afera je izbruhnila, ko je sporočilo o domnevno ilegalnem telefonskemu izpisu zdaj nekdanjega direktorja urada sveta za nacionalno varnost Petra Miševića končalo v medijih, še preden sta ga na mizo dobila predsednika države in vlade Ivo Josipović in Zoran Milanović.

Oba sta zanikala zlorabe policijskih pooblastil, Miševića pa odstavila. Na njegov položaj sta začasno imenovala Sinišo Gudlina, ki je bil Miševićev pomočnik.

STA


Najbolj brano