Hrvaška na podlagi zahtev članic EU prijela 22 oseb, ne pa tudi Perkovića

Hrvaška policija je po ponedeljkovem vstopu države v Evropsko unijo sprejela 84 evropskih nalogov za prijetje. Kot so še potrdili na današnji novinarski konferenci v Zagrebu, so prijeli 22 oseb, med njimi pa ni nekdanjega agenta jugoslovanske obveščevalne službe Josipa Perkovića, ki ga zaradi umora izpred treh desetletij išče Nemčija.

Fotografija je simbolična
Fotografija je simbolična 

ZAGREB > Glavni direktor hrvaške policije Vlado Dominić je pojasnil, da Perkovića ne bodo prijeli, ker ga Nemčija bremeni za kazniva dejanja, ki so bila storjena pred avgustom 2002. Berlin zahteva izročitev Perkovića zaradi vpletenosti v umor hrvaškega izseljenca Stjepan Đurekovića na Bavarskem leta 1983.

Hrvaški parlament je prejšnji teden, le dva dni pred vstopom v EU, sprejel spremembe zakona, s katerimi je omejil izročitev svojih državljanov samo na tiste, ki so kazniva dejanja storili po avgustu 2002, ko je Hrvaška sprejela pravosodni zakon o sodelovanju s članicami EU v kazenskih postopkih. S tem zakonom je namreč potrdila, da bo spoštovala evropski nalog za prijetje. Na Hrvaškem so petkove spremembe že označili za “Lex Perković”.

Prijeli 22 oseb

Dominić je dejal, da zaradi teh sprememb policija ne bo ukrepala v 19 primerih evropskih nalogov za prijetje, ki so prispeli na Hrvaško v ponedeljek in danes iz držav članic EU. Prijeli so 22 oseb, sicer pa ni želel razkriti, katere države so zahtevale izročitev in zaradi katerih kaznivih dejanj.

Spremembo zakona je ostro napadla opozicijska HDZ, kritike so prišle tudi iz Bruslja. Evropska komisarka za pravosodje Vivian Reading je v pismu hrvaški vladi zapisala, da mora Zagreb izpolniti svojo zavezo pri uvajanju predpisov EU, potem ko med pristopnimi pogajanji z EU ni zahteval nobene omejitve za postopke na podlagi evropskega naloga za prijetje.

V hrvaški medijih so ocenili, da nemška kanclerka Angela Merkel ni prišla na nedeljsko proslavo vstopa Hrvaške v EU ravno zaradi zapletov z evropskim nalogom za prijetje. To so uradno zanikali tako v Berlinu kot v Zagrebu.

Ustavne spremembe

Glavna vladna stranka SDP je napovedala, da pripravljajo ustavne spremembe, s katerimi bi določili, da za politično motivirane umore ne bo zastaranja. Izpostavili so, da bo Hrvaška sama obravnavala tovrstne zločine.

Sicer pa je hrvaški premier Zoran Milanović izjavil, da obstaja tudi možnost, da bodo med pogovori z Brusljem umaknili sporno omejitev.

Hrvaška policija je danes še objavila, da je nedeljska proslava vstopa v EU potekala brez incidentov. Preprečili so tudi hekerski napad na spletni strani vlade in notranjega ministrstva, ki je bil načrtovan za 1. julij. Zaradi tega poteka preiskava proti štirim osebam.

Prejšnji teden so v dveh ločenih primerih zaplenili 12 brzostrelk v avtobusu z registracijo BiH, v avtomobilu hrvaškega državljana pa so našli eksploziv. Zaenkrat ta dogodka ne povezujejo z dejavnostmi, ki bi bile povezane s proslavo hrvaškega vstopa v EU.

STA


Najbolj brano