Goršetu deset let zapora, ostal naj bi tudi brez vile

“Obtoženi so krivi,” je včeraj popoldne začel z izrekom sodbe nekdanjemu stečajnemu upravitelju Hidra Branetu Goršetu, njegovi ženi Barbari Gorše ter soobtoženima Vladu Petku in Rudolfu Trčku predsednik senata Julijan Glavina.

Gorše bo ostal tudi brez vile v Savudriji, če bo obveljala prvostopenjska sodba Foto: Sijan Pretnar
Gorše bo ostal tudi brez vile v Savudriji, če bo obveljala prvostopenjska sodba Foto: Sijan Pretnar

KOPER > Branetu Goršetu je izrekel deset let zapora in denarno kazen ter odvzem premoženja, njegovi ženi in Vladu Petku po leto zapora, Rudolfu Trčku pa poldrugo leto zapora.

Kazni so, razen pri Trčku, nekoliko nižje od tistih, ki jih je predlagalo tožilstvo. Gorše ostaja v priporu.

Senat koprskega okrožnega sodišča je nekdanjemu stečajnemu upravitelju koprskega Hidra Branetu Goršetu za poslovno goljufijo izrekel štiri leta zapora, prav toliko in 26.800 evrov stranske denarne kazni za nadaljevano kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja, za pranje denarja pa tri leta zapora in še 26.800 evrov denarne kazni. Kazni mu je združil v enotno desetih let zapora in 49.985 evrov denarne kazni ter mu izrekel varnostni ukrep prepovedi opravljanja funkcije stečajnega upravitelja za pet let po prestani kazni.

Tožilstvo je Branetu Goršetu očitalo več kaznivih dejanj, povezanih z njegovo vlogo stečajnega upravitelja Hidra. Banjaluškemu podjetju RB Nekretnine je prodal podjetje Hidro v stečaju, s pravno osebo pa tudi nepremičnino na območju Luke Koper, ki je bila javno dobro. Vrednost Hidra je bila tako za 2,48 milijona evrov višja, vendar se podjetje ni moglo vpisati v zemljiško knjigo. Sporna naj bi bila tudi prodaja terjatve Hidra do Toncityja družbi Marketing Galeb, ki je bila nato v celoti poplačana. Gorše se je po navedbah tožilstva s Stajko Skrbinšek in Polono Kuhar dogovoril, da bodo od upnikov Hidra začeli odkupovati terjatve, denar za to pa je zagotovil Gorše. Denar je tako - namesto v stečajni masi Hidra - končal na avstrijskih računih družb BS Factor in Lafino Trade ter družbe Finesto.

S sodbo tudi ob vilo v Savudriji

S sodbo je sodišče Goršetu odvzelo tudi protipravno premoženjsko korist v višini nekaj več kot 2,25 milijona evrov in za pol leta podaljšalo zavarovanje premoženja. V to spadajo tudi trije Mercedesovi starodobniki, ki jih je sodišče pred časom že zaseglo, in vse nepremičnine v lasti hrvaške družbe Finis, med drugim tudi družinska vila pri Savudriji.

Po sodbi, ki še ni pravnomočna, je senat Goršetovemu tastu Matjažu Bizjaku odredil odvzem skoraj štirih milijonov hrvaških kun terjatev, ki jih ima po pogodbi iz lanskega leta do Goršeta, terjatev pa se izbriše iz zemljiške knjige. Tako Bizjak kot Goršetov oče Franc naj bi ostala tudi brez osnovnega kapitalskega deleža v družbi Finis. Za Goršeta je sicer višja državna tožilka Barbara Milič Rožman predlagala dvanajst let zapora.

Barbari Gorše in Vladu Petku, ki ju je obtožnica bremenila pranja denarja, je senat izrekel po leto zapora (tožilstvo je predlagalo po pet let), ju je pa oprostil obtožbe pomoči Goršetu pri kaznivem dejanju zlorabe uradnega položaja. Trčku, za katerega je tožilstvo zaradi pranja denarja predlagalo leto zapora, pa je senat izrekel poldrugo leto in denarno kazen 10.057 evrov. Za Goršeta je sodišče do pravnomočnosti sodbe podaljšalo tudi pripor, v katerem je od februarja lani.

Hitro delo koristilo predvsem Goršetu

Ni dvoma, da je bil Gorše kot stečajni upravitelj uradna oseba, je v krajši obrazložitvi sodbe po dobro uro trajajočem izreku povedal predsednik senata Julijan Glavina. Svojo funkcijo je začel zlorabljati z odkupovanjem terjatev Hidrovih upnikov, kar je formalno sicer počela družba Ofis, vendar je sam za to zagotovil denar. “Stečajni upravitelj ne more biti istočasno tudi stečajni upnik, o tem bi moral obvestiti sodišče, ki bi ga razrešilo,” je dejal Glavina. Zato je tudi nagrada sodišča, ki jo je dobil kot stečajni upravitelj, protipravna. “Kontinuirano in hitro delo na stečajnem postopku je bilo predvsem v korist njega samega.”

Glede pranja denarja, ki ga je tožilstvo očitalo vsem štirim obtoženim, je Glavina pojasnil, da ga potrjujejo podatki v spisu, že na predobravnavnem naroku pa sta ga priznali soobtoženi Stajka Skrbinšek in Polona Kuhar. Barbara Gorše in Vlado Petek naj bi sicer to storila iz malomarnosti in ne naklepno, zato je tudi kazen nižja. Dejstvo pa je, da je bil denarni krog prikazan kot posojilo, čeprav v resnici ni šlo za to. Vse se je dogajalo v ozkem krogu ljudi, ki so bili med seboj sorodstveno ali kako drugače povezani. Glede družbe Finis pa je Glavina dejal, da je sodišče ugotovilo, da je bil Gorše ustanovitelj te družbe in je zaradi kazenskih postopkov prenašal premoženje na bližnje sorodnike.

Tožilka zadovoljna, obramba ne

“S sodbo sem kar zadovoljna, čeprav ne povsem v celoti. Zoper oprostilni del sodbe se bom zagotovo pritožila, za obsodilni del pa bom še razmislila,” je po izreku sodbe povedala višja državna tožilka Barbara Milič Rožman. Kazen, ki jo je sodišče izreklo Goršetu, je zagotovo med višjimi v Sloveniji, prvič pa se je zgodilo, da je sodišče zaseglo premoženje v tujini, v konkretnem primeru na Hrvaškem.

Goršetov zagovornik Emil Zakonjšek pa je zaseg premoženja v Savudriji označil kot popolno novost. “Pričakoval sem obsodilno sodbo. Kazen pa je pretirana in nesorazmerna, je pa v skladu s pričakovanji, tudi javnosti. Glede na druge kazni, ki so bile izrečene v zadnjem času v Sloveniji, pa je ta izjemno visoka,” je dodal Zakonjšek, ki se bo na sodbo pritožil.

Petek in Trček na izrek sodbe nista prišla, je bil pa v dvorani sin zakoncev Gorše. Brane Gorše, ki je med izrekom sodbe nejeverno zmajeval z glavo, ob odhodu s sodišča nazaj v pripor sodbe ni komentiral. Je pa na svojem blogu po zaključnih besedah in kaznih, ki jih je predlagala tožilka, zapisal: “Ob vseh treh svojih pravnih zmotah in zavestni zlorabi prava pa tožilka zahteva, da sodišče izreče vsem obtoženim v tem postopku kar 23 let zapora, kot da bi ubili najmanj nekaj ljudi!”

SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano