Goršetov zagovornik: Moj varovanec je v absurdni situaciji

Na okrožnem sodišču v Kopru se je začela glavna obravnava v zadevi Hidro Koper. Branetu Goršetu tožilstvo očita, da je kot stečajni upravitelj zakrivil kazniva dejanja poslovne goljufije, zlorabe uradnega položaja in pranja denarja, pri tem pa pridobil precejšnjo premoženjsko korist.

Brane Gorše, ki je od februarja v priporu, je bil aprila na prvostopenjskem sodišču zaradi zlorabe položaja pri vodenju stečajnega postopka HKS Sicure obsojen na štiri leta zaporne kazni Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Brane Gorše, ki je od februarja v priporu, je bil aprila na prvostopenjskem sodišču zaradi zlorabe položaja pri vodenju stečajnega postopka HKS Sicure obsojen na štiri leta zaporne kazni Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Pred sodni senat so danes poleg Braneta Goršeta stopili še preostali trije soobtoženi v zadevi Hidro Koper, in sicer Goršetova žena Barbara, Vlado Petek in Rudolf Trček.

Soobtoženi priznali krivdo

Na predobravnavnem naroku sta soobtoženi vodja podjetja Ofis Polona Kuhar ter nekdanja stečajna upraviteljica in finančna svetovalka Stajka Skrbinšek priznali krivdo glede očitka pomoči pri pranju denarja. Obe sta bili obsojeni na dveletno zaporno kazen, ki jo bosta odslužili z družbeno koristnim delom, in na denarno kazen.

Tožilstvo Goršetu očita, da je kot stečajni upravitelj družbe Hidro Koper zakrivil poslovno goljufijo, s tem ko je kupcu lažnivo prikazal dejstvo, da so določena zemljišča Hidra v resnici javno dobro, ki jih kupec ne bo mogel pridobiti v uporabo. Podjetje NB Nekretnine iz Banja Luke je za celoten Hidro odštel štiri milijone evrov, pri čemer so bila zemljišča ocenjena na 2,5 milijona evrov, kolikor znaša z goljufijo pridobljena premoženjska korist, je danes navedla tožilka Barbara Milič Rožman.

Goršetu tožilstvo očita tudi zlorabo položaja in oškodovanje stečajne mase. Ob pomoči že obsojenih Skrbinškove in Kuharjeve naj bi namreč na skrivaj odkupil določene terjatve družbe Hidro, v zvezi s katerimi je upnike prepričal, da bodo le minimalno poplačani, omenjene terjatve pa naj bi nato za dobra dva milijona evrov odkupilo podjetje Ofis in s tem Goršetu omogočilo pridobitev protipravne premoženjske koristi.

Gorše je v “absurdni situaciji”

Soobtoženi so po prepričanju tožilstva Goršetu pomagali pri kaznivih dejanjih zlorabe položaja kot tudi pri pranju denarja v višini najmanj 2,3 milijona evrov.

Goršetov zagovornik Mitja Jelenič je opozoril, da se je njegov varovanec znašel v "absurdni situaciji", ko mu sodijo, čeprav je dosegel bistveno višje poplačilo upnikov, kot je prvotno predvidela njegova predhodnica v funkciji stečajne upraviteljice družbe Hidro.

Tožilstvu je Jelenič očital navajanje zavajajočih dejstev, glede oškodovanja NB Nekretnine pa, da ne drži, da v zvezi s spornimi zemljišči, ki predstavljajo javno dobro, kupec ne bi mogel pridobiti lastninske pravice.

Tudi sicer je Goršetov zagovornik zatrdil, da ni nobenih dokazov o zavajanju upnikov, dogovarjanju med obtoženimi ali dokazov o očitanem kaznivem dejanju pranja denarja.

Gorše, ki je od februarja v priporu, je bil aprila na prvostopenjskem sodišču zaradi zlorabe položaja pri vodenju stečajnega postopka HKS Sicure obsojen na štiri leta zaporne kazni. Sodba še ni pravnomočna, saj se je Gorše nanjo pritožil.

STA


Najbolj brano