Gorše pred sodnika

Prihodnji teden bo pred sodnika iz specializiranega oddelka koprskega sodišča stopil ljubljanski odvetnik Brane Gorše, razrešeni stečajni upravitelj, ki je od februarja v priporu. Z njim se bodo o svoji krivdi oziroma nedolžnosti izrekli tudi soobtoženi, med katerimi je tudi njegova soproga.

Brane Gorše  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Brane Gorše  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Koprsko okrožno sodišče je za prihodnji teden razpisalo obravnavo tako v torek kot tudi v četrtek, ko sta predvidena predobravnavna naroka za Braneta Goršeta in njegovo ženo Barbaro. V torek pa naj bi se o svoji krivdi izrekli Stajka Skrbinšek, Polona Kuhar, Vlado Petek in Rudolf Trček.

Gorše je v priporu od sredine februarja. Preiskovalna sodnica je pripor odredila zaradi ponovitvene nevarnosti in begosumnosti, sodišče pa je nato ta ukrep še nekajkrat podaljšalo. Gorše je sodišču ponudil tudi varščino v višini milijona evrov (v obliki treh nepremičnin), a je sodišče takšen predlog zavrnilo.

Specializirano tožilstvo Goršetu v obtožbi očita poslovno goljufijo, zlorabo uradnega položaja in pranje denarja, njegovi ženi Barbari Gorše, Stajki Skrbinšek, Poloni Kuhar in Vladu Petku pomoč pri zlorabi uradnega položaja in pranje denarja, Rudolfu Trčku pa pranje denarja. Gre za sumljive posle in transakcije, ki so se dogajali v ozadju stečaja koprskega Hidra, pri katerem je bil Gorše stečajni upravitelj.

Koprski Hidro se je najprej znašel v prisilni poravnavi, nato pa je sodišče uvedlo stečaj. Gorše je bil za stečajnega upravitelja imenovan aprila 2005, poleti 2010 pa je pripravil končno poročilo.

Na februarskem zaslišanju pri preiskovalni sodnici je Gorše očitke iz kazenske ovadbe zanikal. Kriminalisti so ugotovili, da naj bi se denar iz stečajne mase Hidra prelival na račune v tujini, nato pa so ga nakazovali na račune v Sloveniji ter tako poskušali zakriti njegov izvor. V stečajnem postopku naj bi oškodovali več upnikov Hidra. Njihove terjatve naj bi kupovali po nizkih cenah, nato pa naj bi zanje iztržili nekajkrat več.

Na sumljivo dogajanje so opozorili tudi lastniki podjetja NB Nekretnine iz Banja Luke, ki so poslali prijavo na protikorupcijsko komisijo. Stečajni upravitelj naj bi skupaj s Hidrom (kot pravno osebo) prodal tudi nepremičnine, ki niso bile v lasti propadlega koprskega Hidra. To so lastniki NB Nekretnine ugotovili, ko so se poskušali vpisati v zemljiško knjigo, pa tega niso mogli storiti. SP


Najbolj brano