Gorše ostaja v priporu

Ljubljanski odvetnik in nekdanji stečajni upravitelj koprskega Hidra Brane Gorše ostaja v priporu. Zunajobravnavni senat koprskega okrožnega sodišča je namreč konec tedna zavrnil predlog njegovega zagovornika, naj Goršeta izpustijo na prostost po plačilu varščine.

Brane Gorše Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Brane Gorše Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER >Vse kaže, da bo Brane Gorše sojenje, ki se bo na koprskem okrožnem sodišču začelo 17. decembra, dočakal v priporu, kjer je od letošnjega februarja. Njegov zagovornik Mitja Jelenič Novak je prejšnji teden na nadaljevanju predobravnavnega naroka ponovno predlagal, naj sodišče izpusti Goršeta na prostost po plačilu varščine z zastavno pravico na nepremičninah, vrednih približno milijon evrov. Vendar je zunajobravnavni senat koprskega okrožnega sodišča predlog zavrnil in tako Gorše ostaja v koprskem priporu. Odvetnik Jelenič Novak z odločitvijo včeraj popoldne še ni bil seznanjen in je zato tudi ni mogel komentirati.

Predlog za odpravo pripora je Jelenič Novak sicer utemeljeval tudi s tem, da so na ljubljanskem okrožnem sodišču v začetku prejšnjega tedna po plačilu varščine milijon evrov izpustili na prostost Tomaža Lovšeta. “Ne glede na to, da obstajajo določene razlike med sodišči, mora vendarle biti vzpostavljena vsaj približno enaka obravnava obdolžencev v podobnih ali enakih situacijah.”

Na sojenju pa se bo očitno razčiščevala tudi vloga Mestne občine Koper v tem kazenskem postopku. Specializirano državno tožilstvo Goršetu očita poslovno goljufijo, nadaljevano kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja in pranje denarja. Kot stečajni upravitelj koprskega Hidra je leta 2008 prodal omenjeno podjetje kot pravno osebo banjaluškemu podjetju RB Nekretnine, vključno z nepremičnino, ki ni bila v lasti Hidra, pač pa javno dobro. Podjetje naj bi oškodoval za 2,4 milijona evrov.

A Gorše je na svoji spletni strani prejšnji teden napovedal, da bo med svojim zagovorom pojasnil in dokumentiral tudi nestrokovno vodenje nekaterih postopkov, ki so povezani s stečajem Hidra, s strani Mestne občine Koper. “To trditev sedaj dopolnjujem s tem, da so organi MO Koper storili kaznivo dejanje, s katerim so oškodovali družbo Hidro Koper.” Dejstvo je, je zapisal Gorše, da je družba RB Nekretnine leta 2008 kupila pravno osebo Hidro Koper, leta 2010 pa je organ MOK izdal odločbo, s katero je opredelil nepremičnine, na katerih je bila vknjižena pravica uporabe v korist Hidra Koper, kot grajeno javno dobro, in odločil, da gre lastnina na teh zemljiščih v korist MOK. Odločitve ni sprejel občinski svet, ki je za to pristojen, je med drugim še zapisal Gorše.

Z Goršetom bodo na zatožno klop koprskega okrožnega sodišča sedli še njegova žena Barbara, Rudolf Trček in Vlado Petek, ki na preodobravnavnih narokih krivde niso priznali. Sta pa to storili Stajka Skrbinšek in Polona Kuhar. Sodbi zoper obe sta že pravnomočni. SK


Najbolj brano