Gasilci ne bodo več popuščali

Čeprav poklicnim gasilcem dajejo plače občine, ki so ustanoviteljice poklicnih enot, pa ima nož za rezanje njihovega kruha še vedno v rokah država. Gasilci namreč spadajo med javne uslužbence, ki jim vlada z zakonom postopno niža plače. Gasilci rešujejo življenja in premoženje za dobrih 600 evrov mesečno.

Aleksander Ogrizek: “Mi smo svoje dali in ne bomo dali ničesar več”
Aleksander Ogrizek: “Mi smo svoje dali in ne bomo dali ničesar več” 

SLOVENIJA>“Sestanka sem se v četrtek udeležil in ni bilo govora o odpuščanju in zmanjševanju plač. Poslušali smo samo o tem, kako je država v veliki krizi, kako nam pada BDP in podobne pravljice. Kot da smo za to krivi sindikati in javni uslužbenci, ne pa banke in pogolten kapital,” je opisal sestanek sindikatov javnega sektorja s predstavniki vlade predsednik sindikata poklicnih gasilcev Aleksander Ogrizek.

Ogrizek pričakuje tudi opravičilo obrambnega ministra Aleša Hojsa, ki je v oddaji Odmevi na nacionalni televiziji povedal nekaj netočnosti o financiranju poklicnih gasilskih enot in Ogrizka obtožil, da težke razmere izrablja za sindikalni boj.

Zaradi vabila na sestanek, ki so ga dobili samo nekaj dni po požrtvovalnem reševanju ljudi in premoženja iz podivjanih stoletnih voda, so gasilci odločno dvignili svoj glas. Na vabilu je bilo namreč pod tretjo točko dnevnega reda zapisano “odpuščanje in zmanjševanje plač”. “Za to so se opravičili, najprej minister Senko Pličanič, nato še minister Janez Šušteršič. Dejansko so pošteno zamočili, ko so nas neposredno iz vode in blata klicali na sestanek o odpuščanju in zmanjševanju plač,” je povedal Ogrizek.

Na sestanku tako ni bilo govora o tem, pač pa je predstavnik urada za makroekonomske analize predstavnikom sindikata javnega sektorja govoril o težkem položaju v državi.

“Niso bili niti toliko obzirni, da bi počakali kakšen teden, pa nas potem klicali na sestanek o odpuščanju. Vabilo smo dobili, ko smo se po dveh, treh ali štirih neprespanih nočeh vrnili domov vsi mokri in blatni. Zato tako ogorčenje,” pojasnjuje Ogrizek, zakaj tako oster odziv.

“Pri poklicnih gasilcih ni več nikakršnega manevrskega prostora. Niti za en odstotek. Mi smo svoje dali in ne bomo dali ničesar več,” je odločen Ogrizek. Poklicni gasilci pripravniki začnejo svojo delovno kariero s 580 evri plače, ko postanejo pravi gasilci, dobivajo približno 660, nato pa se jim plača do konca delovne dobe še minimalno dviga. Upokojeni poklicni gasilci prejmejo 580 evrov pokojnine.

Poklicni gasilci sodijo med javne uslužbence, za katere velja zakon o javnih uslužbencih, dejansko pa jim veliko večino denarja za plače zagotavljajo občine, ki so ustanoviteljice poklicnih enot.

V Sloveniji imamo 13 poklicnih gasilskih enot, od katerih po številčnosti (več kot sto ljudi) samo ljubljanska šteje za pravo brigado, ostalo pa so enote, in sicer v Kopru, Novi Gorici, Sežani, Ajdovščini, Kranju, na Jesenicah, v Novem mestu, Krškem, Celju, Trbovljah, Ravnah na Koroškem in Mariboru.

Kot vse javne uslužbence jih je doslej doletelo osemodstotno znižanje plač, skrbi pa jih usoda raznih dodatkov, plačila prevoza na delo in malice.

“Od uvedbe plačne reforme za javni sektor dalje nam samo klestijo. Danes smo na točki, kjer smo bili pred tremi leti,” pravi novogoriški gasilski sindikalist Borut Mihelj. Tudi severnoprimorski gasilci so se v minulih tednih nagarali zaradi vodnih ujm. Skrbi pa jih predvsem septembrska izjava ministra Pličaniča, ki je napovedal, da bo treba maso za javne plače prihodnje leto zmanjšati in da to ob skrajnem znižanju plač pomeni le še odpuščanje.

DANIJEL CEK


Najbolj brano