FBI aretiral drugega osumljenca za pošiljanje pisem z ricinom

Ameriška zvezna policija FBI je v soboto v Tupelu v zvezni državi Mississippi aretirala 41-letnega Jamesa Everetta Durschkeja, ki naj bi bil pravi izdelovalec in pošiljatelj pisem z biološkim strupom ricin.

Tudi predsednik ZDA Barack Obama je bil med naslovniki pisem z ricinom
Tudi predsednik ZDA Barack Obama je bil med naslovniki pisem z ricinom 

WASHINGTON> Poslal naj bi ga med drugim tudi na naslov predsednika ZDA Baracka Obame.

FBI je pretekli teden najprej aretiral 45-letnega Paula Kevina Curtisa, vendar je bil po nekaj dneh zapora izpuščen. Trdil je, da je nedolžen, preiskava njegove lastnine pa ni odkrila nobenega dokaza o ricinu. Sum je nato padel na Everetta Durschkeja, ki so mu prav tako temeljito preiskali dom, pisarno in vozila in kot vse kaže, nekaj odkrili.

Curtisova odvetnica Christi McCoy je že na začetku izrazila domnevo, da mu je nekdo podtaknil, v soboto pa je dejala, da je Durschke izvedel peklenski načrt. Pismo je poslal tudi na naslov republikanskega zveznega senatorja iz Mississippija Rogerja Wickerja ter na naslov 80-letne upokojene sodnice iz Mississippija Sadie Holland.

“Nekdo mora umreti”

Vsebina pisem je bila enaka in podpisana z inicialkama KC: “Doslej me ni hotel nihče poslušati. Še vedno obstajajo manjkajoči deli. Morda bom sedaj dobil vašo pozornost četudi to pomeni, da mora nekdo umreti. To se mora končati. Če vidiš, da je kaj narobe in tega ne razkriješ, potem si tihi partner nadaljevanja. Jaz sem KC in odobravam to sporočilo.”

FBI se je pri Wickerju in drugih prejemnikih pozanimal, ali so že kdaj prejeli pisma s podobno vsebino in senator jih je menda dobil kar nekaj. Poleg tega je sodnica Hollandova leta 2004 Curtisa obtožila na pol leta zapora zaradi napada na odvetnika. Curtisa so hitro aretirali, vendar pa se Durschke ni dolgo časa veselil. Kmalu je sum padel nanj.

Demokrat Curtis, ki se preživlja kot imitator Elvisa Presleyja, je po aretaciji trdil, da ima rad Obamo in mu niti na pamet ne bi padlo kaj takšnega. Durschke pa je republikanec, ki je leta 2007 neuspešno kandidiral za državni kongres proti demokratu in sinu sodnice Stevu Hollandu. Sodnica ga je na enem od zborovanj ozmerjala in zahtevala opravičilo za krivične napade na njeno družino.

Poznata se tudi Curtis in Durschke. V preteklosti sta namreč razmišljala o skupni izdaji knjige o trgovanju z deli človeškega telesa, vendar pa sta se sprla. Curtis trdi, da mu je Durschke uničil kariero, ker je klical sponzorje in jim govoril o njegovih prejšnjih aretacijah. To je počel predvsem leta 2011 in 2012.

Durschkeju grozi dosmrtni zapor

Durschke bo moral prvič pred sodnika v ponedeljek. Grozi mu dosmrtni zapor in 250.000 dolarjev kazni. Sicer pa se še ni izvlekel iz drugih težav. Od leta 2007 do leta 2013 naj bi spolno nadlegoval oziroma otipaval tri mladoletne osebe. Poleg tega, da je glasbenik in nadobudni politik, je Durschke tudi trener borilne veščine taekwando. Otipaval naj bi tudi eno od svojih učenk, staro šele sedem let. Pred novo aretacijo je bil na prostosti po plačilu varščine.

Primer podoben tistim po 11. septembru 2001

Primer strupenih pisemskih pošiljk je zelo odmeval, ker je izbruhnil v času lova na dva terorista čečenskih korenin, ki sta izvedla bombni napad na bostonski maraton. Vse skupaj spominja na dogodke po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001, ko so na naslove znanih ljudi začela prihajati pisma z antraksom, biološkim strupom vraničnega prisada.

Napada in pisma niso bila povezana ne takrat in ne danes, vendar pa je FBI tudi v prejšnjem primeru najprej aretiral napačno osebo. Drugi in po trditvah FBI tudi pravi krivec, je kasneje izvršil samomor, še preden so proti njemu vložili obtožnico. Oba osumljena za pošiljanje pisem z vraničnim prisadom sta bila znanstvenika, povezana z biološkim orožjem. Tokrat pa, kot kaže, gre le za lokalno dramo Mississippija z nekaj dodatne odmevnosti zaradi vpletenosti predsednika ZDA in zveznega senatorja.

STA


Najbolj brano