Dušanu Črnigoju še tri leta zapora

“Dušan Črnigoj, spoznani ste za krivega,” so besede, s katerimi je včeraj popoldne novogoriški sodnik Goran Klavora razblinil pričakovanja nekdanjega prvega moža Primorja in njegovih zagovornikov, da bi ga moralo sodišče oprostiti.

Dušan Črnigoj je že od lanskega decembra ves čas zanikal očitke tožilstva in trdil, da je ravnal zakonito. Državna tožilka mu je na predobravnavnem naroku v zameno za priznanje krivde ponudila leto in osem mesecev zapora. Foto: Leo Caharija
Dušan Črnigoj je že od lanskega decembra ves čas zanikal očitke tožilstva in trdil, da je ravnal zakonito. Državna tožilka mu je na predobravnavnem naroku v zameno za priznanje krivde ponudila leto in osem mesecev zapora. Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > Zaradi zlorabe položaja je sodišče Dušanu Črnigoju prisodilo tri leta zapora in 25.000 evrov denarne kazni, Primorju pa bo moral plačati skoraj 1,4 milijona evrov škode, z obrestmi vred. Črnigoj sodbe včeraj ni komentiral, dejal je, da jo bo lahko, ko jo bo prebral.

Z razglasitvijo sodbe se je tako včeraj popoldne končal sodni postopek, ki je skupaj s predobravnavnim narokom, na katerem je nekdanji prvi mož Primorja Dušan Črnigoj zanikal krivdo, trajal skoraj leto dni. Državna tožilka Damijana Bandelj mu je v obtožbi očitala, da je zagrešil kaznivo dejanje zlorabe položaja in pravic in Primorju povzročil za 1,4 milijona evrov škode.

Zlorabil notranje informacije

Državna tožilka je na predobravnavnem naroku lani decembra Črnigoju v zameno za priznanje krivde ponudila leto in osem mesecev zapora. Črnigoj pa je ves čas vztrajal, da ni kriv.

Zgodilo se je leta 2001, med postopkom združevanja oziroma pripojitve Stavbenika takrat še uspešnemu ajdovskemu Primorju. Ko je Primorje že imelo veliko večino lastništva Stavbenika, pa je maja 2001 družbi Vital, ki je za Primorje vodilo delniško knjigo, prodalo sveženj 95.000 delnic. Po mnenju tožilstva po prenizki ceni - zanje naj bi Vital odštel le tretjino menjalne vrednosti, pri čemer je Primorje Vitalu odobrilo posojilo za nakup delnic. Te pa je nato Vital prodal Črnigoju in 28 delavcem Primorja oziroma Primorju Holding, ki so ga ustanovili vodilni menedžerji Primorja.

Sodnik Goran Klavora je včeraj Črnigoja spoznal za krivega očitanega kaznivega dejanja zlorabe položaja, s katerim je družbi Primorje povzročil veliko premoženjsko škodo. Kot predsednik enočlanske uprave je zlorabil notranje informacije, ki jih je dobil v postopku pripojitve koprskega Stavbenika Primorju, pri čemer je bila prodaja delnic ekonomsko neupravičena. Po sodbi je bil namen takšnega ravnanja jasen - želeli so lastniško obvladovati Primorje.

Zaradi zlorabe položaja je sodnik Klavora Črnigoju prisodil tri leta zapora in 25.000 evrov denarne kazni. Spomnimo, tožilka je poleg omenjene denarne kazni predlagala osem mesecev daljšo zaporno kazen. Ker je višje sodišče v Ljubljani Črnigoja v zadevi Čista lopata pravnomočno obsodilo na 14 mesecev zapora in na 11.000 evrov denarne kazni (kazen od konca junija prestaja v koprskem zaporu, kamor se je vrnil po včerajšnji razglasitvi sodbe), mu je sodnik kazni združil oziroma izrekel enotno kazen štirih let zapora in 35.000 enotne denarne kazni. Ugodil pa je tudi premoženjsko pravnemu zahtevku Primorja v stečaju, tako da bo moral Črnigoj, če bo sodba postala pravnomočna, Primorju plačati 1,38 milijona evrov, z obrestmi vred.

Prodaja ni bila smotrna

Klavora je v obrazložitvi sodbe poudaril, da pri tem primeru ne gre le za vprašanje oškodovanja, ampak tudi za vprašanje obvladovanja družbe Primorje. Ni se mogel izogniti menedžerskim odkupom, ki so se v zadnjih letih vrstili v Sloveniji. Tožilka je v zaključni besedi poudarila, da gre v tem primeru za “klasično tajkunsko zgodbo”. Tudi po mnenju sodnika je financiranje menedžerskih odkupov z dolžniškimi viri lahko pogubno. In tudi zato je Primorje danes tam, kjer je, je še dodal. “Sprašujem se, kje so vsi tisti vodilni menedžerji, ki so nekritično dvigovali roke v imenu lastnih interesov, člani nadzornih svetov, banke ...” je pripomnil sodnik Klavora. Po presoji sodišča prodaja Stavbenikovih delnic ni bila upravičena in smotrna, saj so bile delnice podcenjene.

Črnigoj, ki se je po razglasitvi sodbe v spremstvu pravosodnega policista vrnil v koprski zapor, je le na kratko dejal, da sodbe še ne more komentirati in da jo bo lahko šele, ko jo bo prebral.

“Obsojen zaradi stečaja Primorja”

Bolj ostra sta bila njegova zagovornika. “Črnigoj ni bil obsojen za to, kar smo obravnavali na sodišču, ampak zaradi stečaja Primorja. Tožilka je uspela z demagogijo in populizmom prepričati sodnika,” je poudaril odvetnik Janez Koščak in dodal, da v dvorani ni bilo slišati nič o tem, kaj je bilo narobe s prodajo delnic in nič o škodi, ki naj bi nastala.

Na vprašanje, kako komentira višino zaporne kazni, pa je Koščak odvrnil, da višina sploh ni pomembna: “Edina zakonita in pravična sodba bi bila oprostilna sodba.” Dodal je še, da trije izvedenci niso ugotovili nobenega oškodovanja, to je ugotovil le zadnji, ki ga je postavilo sodišče. Napovedal je pritožbo na pisno sodbo, ki pa je ne pričakuje prej kot v dveh mesecih.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano