Družino so že preselili

Po sobotnem požaru je izolska občina preselila družino iz pogorelega stanovanja in ga začela popravljati. Drugi dve družini ostajata v hiši. Na Rižanskem vodovodu so za PN zatrdili, da je hidrant v bližini hiše včeraj deloval, gasilci pa pojasnjujejo, da ga v soboto najprej niso mogli odpreti, nato pa trije možje vijaka na hidrantu niso mogli odviti.

IZOLA> Po požaru, ki je v noči na soboto ogrozil staro izolsko mestno jedro, po zaslugi gasilcev in domačinov pa uničil le eno od teh stanovanj v hiši v Smrekarjevi ulici, je občina takoj priskočila na pomoč družini, ki je ostala brez strehe nad glavo. Ker je stanovanje občinsko, so štiričlansko družino že preselili v drugo stanovanje, kjer bodo ostali, dokler občina uničenega stanovanja ne bo obnovila.

Delavci Komunale so med vikendom očistili pogorišče, v teh dneh bodo prišli še delavci čistilnega servisa, elektrikar pa je ugotovil, da je napeljava v dveh spodnjih stanovanjih varna. Stanovalci spodnjih stanovanj ostajajo v hiši, kljub temu, da je požar povzročil nekaj manjše škode tudi v njihovih domovih. “O dogodku smo obvestili župana, ki je na dopustu. Naročil je podrobno analizo dogodka, po njej pa se bo skupaj s predstavniki gasilcev in Rižanskega vodovoda dogovoril, kako in kaj naprej,” je včeraj pojasnila tiskovna predstavnica izolske občine Martina Miklavčič Šumanski.

Nesreče hitro pozabimo

V mansardnem stanovanju večstanovanjske hiše v Smrekarjevi ulici je zagorelo v noči na soboto, približno pol ure pred polnočjo. Zagorel naj bi televizijski sprejemnik, ogenj pa je najprej zajel dnevno sobo, nato pa še dva prostora. Koprski in izolski gasilci so hitro prišli na kraj, vendar niso mogli odpreti pokrova talnega hidranta ob hiši, zato so morali vodo napeljati po ceveh, po približno sto metrov dolgi liniji. Do takrat pa so ogenj omejevali z 18 gasilnimi aparati, tremi svojimi in kar 15, ki so jim jih prinesli domačini. Brez gasilnikov bi ogenj zagotovo zajel streho in se razširil.

“Situacija je bila zagotovo resna,” pravi predsednik izolskega gasilskega društva Damijan Barut, ki je pohvalil vse gasilce, posebno pa je ponosen, da so se tako dobro izkazali njihovi mladi gasilci. O hidrantnem sistemu je povedal, da so ga skupaj z delavci vodovoda pred leti redno pregledovali. Takrat so natančno vedeli, kateri dela in kateri ne. Takrat so tudi popisali vse hidrante in jih vnesli v sistem, po katerem bi lahko gasilci vsak trenutek vedeli, kje je hidrant in v kakšnem stanju je. “Ljudje hitro pozabimo nesreče, ampak to ni prav. Tak požar bi moral biti povod, da gremo spet v akcijo,” je dejal.

V soboto ni delal, včeraj je

Sara Milenkovski iz Rižanskega vodovoda je povedala, da so za dogodek v Izoli izvedeli šele iz medijev in tja takoj poslali njihovega vodjo rajona. “Ugotovili smo, da je omenjeni hidrant nov in je postavljen na obnovljenem cevovodu. Morda se je pokrov res nekoliko zatikal pri odpiranju, tudi rajonski je imel težave, ampak iz hidranta je voda pritekala povsem običajno. Se nam je pa že zgodilo, da se talni hidranti težje odprejo, ker po njih vozijo z vozili ali pa se okoli njih poseda teren,” pravi.

Delavci Rižanskega vodovoda v treh istrskih občinah skrbijo za približno tisoč kilometrov cevovodov, na katerih je priključeno 2211 hidrantov. Hidrante po naročilu preverja drugo podjetje, velikokrat pa jih odprejo in pregledajo sami ob rednem delu, zagotavlja tiskovna predstavnica. Dodala je še, da so vsi hidranti, ki jih na novo postavijo, atestirani in preverjeni ter bi morali delovati.

Gasilci zagotavljajo, da v noči na soboto najprej nikakor niso mogli odpreti pokrova hidranta. Ko so ga po koncu gašenja z velikim trudom končno odprli, pa trije niso mogli odviti vijaka na njem. DANIJEL CEK


Najbolj brano