Ceste so v poletnih mesecih najbolj krvave

V zadnjih letih je v poletnih mesecih na slovenskih cestah povprečno umrlo 38 ljudi, 300 se jih je huje poškodovalo. Krvavi so bili tudi letošnji prvi poletni tedni - umrlo je že 17 ljudi, samo v četrtek so ceste terjale tri življenja.

V poletnih mesecih, ko je na cestah največ avtomobilov, se prometna varnost običajno poslabša Foto: Zdravko Primožič/Fpa
V poletnih mesecih, ko je na cestah največ avtomobilov, se prometna varnost običajno poslabša Foto: Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA> Lani je do 5. julija lani umrlo 72 ljudi, letos pa 52, kar je 28 odstotkov manj. Kljub temu ob vstopanju v najbolj nevarne mesece policisti in predstavniki agencije za varnost prometa voznike pozivajo k čim večji previdnosti, saj na podlagi izkušenj zadnjih let pričakujejo, da se bo prometna varnost poslabšala. K temu običajno prispevajo gneča na cestah, več tujih voznikov, visoke temperature in utrujenost voznikov.

Neprilagojena hitrost je na slovenskih cestah še vedno največja težava, ki v poletnih mesecih ob utrujenosti voznikov še dodatno izstopa. Po letošnji črni statistiki je bila neprilagojena hitrost vzrok skoraj polovice vseh najbolj tragičnih prometnih nesreč, ki so se večinoma dogajale ob vikendih. V agenciji za varnost prometa zato voznike pozivajo, naj dosledno upoštevajo vse omejitve ter opozorila na nevarnosti. V domačih krajih pa naj se ne zanašajo na poznavanje cest.

V poletnih mesecih vročina še poveča utrujenost, ki je sicer med glavnimi vzroki prometnih nesreč. Poznavalci ugotavljajo, da se zaradi nje zgodi od 10 do 20 odstotkov najhujših nesreč. “Voznikom svetujemo, da takoj, ko začutijo znake zaspanosti, ustavijo in se odpravijo na kratek dremež, ki bo odpravil nekaj utrujenosti,” priporočajo na agenciji. Vozniki naj se med vožnjo ustavijo vsaki dve uri.

“Motoristi, vozite z glavo,” pozivajo strokovnjaki. Na slovenskih cestah je letos umrlo devet motoristov (40 odstotkov manj kot lani v enakem obdobju), kljub temu pa se morajo zavedati, da je vožnja motornega kolesa zahtevnejša kot vožnja z avtomobilom. Priporočajo zaščitna oblačila, odsevnike, čelade svetle barve, prižgane luči. “Ne preizkušajte zmogljivosti motornega kolesa, saj s tem spravljate v nevarnost tudi ostale udeležence v prometu,” še svarijo odgovorni na agenciji za varnost prometa.

Policisti voznikom priporočajo, da se pred odhodom na pot prepričajo o morebitnih zastojih ter temu prilagodijo svojo pot oziroma izberejo manj obremenjene prometnice. Voznike pozivajo, naj pokličejo na številko 113, če na cesti opazijo pijanega ali utrujenega voznika. Policisti bodo proti takšnim voznikom ukrepali in tako zagotovili varnost tudi drugim udeležencem. SP


Najbolj brano