Časarja ni videti nikjer

“Ja, kam pride človek. Kaj ti potem pomaga vse bogastvo. Več je vredno, da spiješ kozarec s prijatelji in da si zdrav, kot vse drugo,” nam je dejal sosed Roberta Časarja, ki smo ga včeraj iskali v Pobegih. Časarja, kot je znano, v kratkem čaka odhod za zapahe, a mu sodišče v enem mesecu ni uspelo vročiti sodbe višjega sodišča.

Roberta Časarja v kratkem čaka odhod v zapor Foto: Sijan Pretnar
Roberta Časarja v kratkem čaka odhod v zapor Foto: Sijan Pretnar

KOZINA, POBEGI > Sodbo so zato nabili na oglasno desko sodišča, prihodnji teden pa mu bodo že poslali tudi poziv na prestajanje kazni. Čaka ga pet let in devet mesecev zapora.

Obsojenega Roberta Časarja smo včeraj najprej iskali na Kozini, kjer naj bi imel stanovanje v novem naselju Brinje in kamor naj bi romala tudi sodna pošta. Informacija o stanovanju njegove družine je prišla na dan pred dobrim letom na sojenju, ko je vodja kriminalistične preiskave Nermin Dedič povedal, da so med iskanjem, kam naj bi odtekal nezakonito pridobljen denar iz spornih poslov Luke Koper, ugotovili, da je Časarjeva žena Ksenija Sedmak Časar na Kozini kupila stanovanje za 150.000 evrov, njegova mama pa stanovanje v Novigradu.

Časarja tudi danes pričakujejo na koprskem okrožnem sodišču. Na gospodarskem oddelku je na vrsti odškodninska tožba Luke Koper proti nekdanjim vodilnim s Časarjem na čelu, in sicer zaradi sklopa domnevno škodljivih poslov s koprskim Grafistom. Luka od nekdanjih vodilnih terja pet milijonov evrov. Sinoči smo uspeli priklicati Časarjevega odvetnika Daniela Planinšca, ki je povedal, da ga danes v Koper ne bo in da se je sodišču opravičil zaradi drugih obveznosti na mariborskem sodišču. Na naše vprašanje, ali je opravičil tudi Časarja, pa je odgovoril, da zanj ne ve. “Odvetniki nismo vsemogočni, klienti se odločajo prostovoljno,” je dodal. Prav tako ni komentiral tega, da Časar ne prevzema sodnih pošiljk.

Na nabiralniku tudi nalepka Časar

Stanovanje na Kozini je v enem od dveh sivih blokov naselja Brinje, v Istrski ulici. Pred vhodnimi steklenimi vrati je domofon, vendar brez seznama družin, zato brez določene številke nihče ne more priklicati nikogar v bloku. Tipkovnica ob domofonu prav tako preprečuje dostop v vhodno vežo, kjer pa je poštni nabiralnik s priimkoma Sedmak in Časar.

Po naših informacijah je bil na nabiralniku sprva napisan samo priimek Sedmak, nedavno pa je nekdo dodal še nalepko s priimkom Časar. Menda naj bi poštarji v nabiralnik nosili kar precej pošte, ki se nekaj dni nabira, nato pa jo nekdo vzame. Po naših informacijah naj bi Časar za vročanje pošte sodišču posredoval prav naslov na Kozini. Da bi kdo v stanovanju živel, pa na Kozini nihče ne ve.

Sosed sreča le njegove bližnje

Nato smo se odpeljali pred družinsko hišo Časarjevih v zaselek Ilirija v Pobegih pri Kopru. Pred hišo ni bilo žive duše, le kokoši v ograjenem prostoru ob stopnicah, pod nadstreškom pa sta bila parkirana dva avtomobila. Na stebru vhodnih drsnih vrat je le luknja brez zvonca ali domofona, na vrhu stebra je opozorilo na psa v italijanskem, na drsnih vratih pa v slovenskem jeziku.

“Ne, v zadnjem času ga res nisem nič videl,” je na vprašanje o Časarju odgovoril eden od bližnjih sosedov. Pogosto videva njegove bližnje, kdaj je nazadnje videl Časarja, pa se ni spomnil. Ko smo popoldne poklicali na telefonsko številko, ki je na tem naslovu objavljena v telefonskem imeniku, pa nam je starejši moški glas na vprašanje, če lahko tam dobimo Časarja, odvrnil, da ne.

Časarja ni našel niti sodni vročevalec, ki bi mu moral izročiti sodbo višjega sodišča, po kateri nekdanjega prvega moža Luke Koper čaka pet let in devet mesecev zapora. S to sodbo je postala pravnomočna sodba zaradi nečednih poslov in podkupnin pri kupovanju nepremičnin na Krasu. Sodišče je v tem primeru na zaporno kazen obsodilo še Srečka Prijatelja in Marjana Mikuža. Prvemu je, kot smo že poročali, prisodilo šest let enotne zaporne kazni, v katero je vštelo še štiri leta zapora zaradi izsiljevanja Mikuža in posesti orožja, drugemu pa tri leta zapora. Obema je sodišče že poslalo poziva za prestajanje kazni.

Ker Časarju sodišče v mesecu dni ni uspelo vročiti sodbe (najprej mu je poslalo poštno pošiljko, drugič pa ga je iskal sodni vročevalec), so sodbo nabili na oglasno desko. Po osmih dneh bo sodišče štelo, da mu je sodbo vročilo in bo tudi njemu poslalo poziv na prestajanje. Kar pomeni, da bo največ mesec dni zatem moral za zapahe, če seveda odhoda ne bo poskušal odložiti s kakšno prošnjo.

DANIJEL CEK SIJAN PRETNAR


Najbolj brano