Časar se je izrekel za nedolžnega

Nekdanji predsednik uprave Luke Robert Časar ter člana uprave Marjan Babič in Boris Marzi se danes izrekajo o krivdi za sporne posle Luke v Romuniji. Tožilstvo jim očita zlorabo položaja. Časar je prvi zanikal krivdo, izrekel se je za nedolžnega.

Nekdanji predsednik uprave Luke Robert Časar je zanikal krivdo za sporne posle Luke v Romuniji Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Nekdanji predsednik uprave Luke Robert Časar je zanikal krivdo za sporne posle Luke v Romuniji Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER> Nekdanji prvi mož koprske Luke Robert Časar in člani njegove nekdanje uprave Aldo Babič, Marjan Babič in Boris Marzi se na ločenih predobravnavnih narokih izrekajo, ali se čutijo krive po obtožbi, ki jo je proti njim spisalo koprsko tožilstvo.

Časar je dopoldan že zanikal krivdo in se je izrekel za nedolžnega. Zgodaj popoldan se bosta o krivdi izrekla Marjan Babič in Marzi. Aldo Babič pa se je opravičil in se bo o krivdi izrekel 21. januarja.

Tožilstvo jim očita, da kot člani uprave Luke niso opravili svoje dolžnosti in prestopili meje svojih pravic s tem, ko pred odločanjem o dokapitalizaciji luških hčerinskih družb Railport Arad in SC Trade Trans Terminal niso dobili soglasja nadzornega sveta, ki bi ga sicer morali.

30. januarja 2009 so tako potrdili dokapitalizacijo, nato pa luški finančni službi ukazali, naj izvrši plačila. Na račun družbe Railport Arad je Luka tako 19. februarja 2009 nakazala 1,5 milijona evrov, na račun drugega podjetja pa bi morala sredi junija nakazati še 1,3 milijona evrov, vendar je sodišče preprečilo plačilo.

S tema dejanjema naj bi vsak od četverice obtoženih storil kaznivo dejanje zlorabe položaja ali zaupanja pri vodenju gospodarske družbe. Ker naj bi s tem Luki povzročili veliko škodo, jim grozi od enega do osmih let zaporne kazni.

“Zadeva je zakonita, kajti nadzorni svet je bil seznanjen. Poleg tega gre za posel, za katerega lahko uprava naknadno pridobi soglasje nadzornikov, kar je bila tudi praksa v družbi,” je ob zaslišanju Alda Babiča v preiskavi povedal njegov odvetnik Franci Matoz.

Nasprotno pa je nekdanja nadzornica Luke Olga Franca že takrat zatrdila, da je uprava ta posel vodila mimo nadzornikov, da dokapitalizacij ni bilo v letnem planu Luke in da so taki posli preveč pomembni, da bi jih nadzorniki potrjevali za nazaj. Poleg tega Franca ne verjame zgodbi o časovni stiski in pravi, da je imela uprava na voljo pet mesecev, da bi o zadevi obvestila nadzorni svet.

Luka Koper je postala solastnica družbe Raiport Arad v romunskem Aradu, da bi tam postavila kopenski (kontejnerski) logistični terminal, potem pa so načrtovali še terminal za generalne tovore, zaradi česar je hotela vstopiti še v drugo družbo. Romunsko mesto Arad, streljaj od madžarske in blizu srbske meje, naj bi tako postalo eno od kopenskih luških baz v tujini, vendar je vse ostalo bolj ali manj v povojih. Manjši kontejnerski terminal so tam sicer odprli, a nima ne velikega prometa ne dobičkov.

SP, DC


Najbolj brano