Časar ni prišel na sodišče, vzrok nenadna bolezen

Na okrožnem sodišču v Kopru se je začelo sojenje nekdanjim članom uprave Luke Koper zaradi domnevne zlorabe položaja pri dokapitalizaciji hčerinskih družb v Romuniji. Nekdanji predsednik uprave Robert Časar je bil zaradi bolezni odsoten. Njegovi nekdanji sodelavci so očitke zanikali, dokapitalizacijo naj bi sprejeli v dobri veri.

Robert Časar danes ni prišel na sodišče zaradi bolezni Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Robert Časar danes ni prišel na sodišče zaradi bolezni Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER>Robert Časar je v petek obvestil sodišče, da je nenadoma zbolel, predsednica sodnega senata Tatjana Pavlovec pa je zaradi ekonomičnosti postopek zoper njega začasno izločila, tako da so se na današnjem začetku glavne obravnave zagovarjali le preostali nekdanji člani uprave Aldo Babič, Marjan Babič in Boris Marzi.

Tožilstvo četverici očita zlorabo položaja ali zaupanja pri vodenju gospodarske družbe v primeru dokapitalizacije romunskih hčerinskih družb Railport Arad in Trade Trans Terminal Arad leta 2009. Upravi očitajo, da je mimo nadzornega sveta potrdila dokapitalizacijo družb in za ta namen finančno službo zadolžila za izplačilo skupno 2,8 milijona evrov.

Zagovornik Alda Babiča Dejan Babič je ugovarjal formulaciji obtožnice, saj da ta ne očita, da bi bil dokapitalizacijski znesek preplačan in torej ni mogoče govoriti o pridobitvi premoženjske koristi.

Aldo Babič je v zagovoru pojasnil, da je bil z načrtom naložb v Romuniji le posredno seznanjen, ter da je bil za naložbo zadolžen tedanji izvršni direktor za razvoj v Luki Milan Pučko. Babič je poudaril, da je uprava sklep o dokapitalizaciji hčerinskih družb “sprejela v dobri veri”. Z vložkom so namreč zgolj ohranjali svoj delež v obeh družbah, pri vsem skupaj pa naj bi šlo za uresničevanje večletne strategije razvoja, tako da so o načrtih v Romuniji vedeli tako nadzorniki kot delničarji.

Babič: Bilo bi neodgovorno, če tedaj ne bi zagotovili denarja

Aldo Babič je še poudaril, da bi bilo celo neodgovorno, če tedaj ne bi zagotovili denarja za dokončanje že začetega projekta, ki je poleg tega dobil zeleno luč nadzornega sveta.

Podobno je tudi Marjan Babič vztrajal, da je projekt predhodno večkrat obravnaval nadzorni svet in da je bil denar za zaledne Lukine terminale doma in v tujini tudi že predviden. Poleg tega je še sam opozoril, da si z dokapitalizacijo romunskih družb niso pridobili premoženjske koristi niti niso povzročili gospodarske škode Luki Koper.

Zagovornik Borisa Marzija Marko Kosmač je predlagal, da se postopek zoper Marzija ustavi in dejal, da je v konkretnem primeru upravi po statutu družbe zadostovalo, da o svoji odločitvi dobi naknadno soglasje nadzornikov.

Nekdanji delavski direktor Marzi je zanikal kakršno koli odgovornost in zatrdil, da s sklepom uprave ni bil seznanjen niti ga ni potrdil. Prav tako je zanikal, da bi finančno službo zadolžil za kakšna izplačila. Pojasnil je, da je bil večkrat kritičen do dela uprave, to pa je bil po njegovem tudi razlog, da ga pogosto niso seznanjali z delom in sklepi uprave.

Časar je romunski posel označil za odličnega

Časar je v izjavah po predobravnavnem naroku prejšnji mesec naložbo v Romuniji branil kot “odličen posel”, ki je bil tudi odobren s strani nadzornikov, ter povedal, da obe hčerinski družbi v Romuniji danes odlično poslujeta.

Glavna obravnava se bo nadaljevala 27. marca, pred tem pa se bo moral pred sodnim senatom zagovarjati še Časar.

STA


Najbolj brano