Časar mora v zapor 14. marca

Nekdanji prvi mož Luke Koper Robert Časar se danes ni zglasil na Zavodu za prestajanje kazni zapora Dob, saj je prišlo do spremembe, tako da bo moral kazen nastopiti 14. marca, so pojasnili z Doba.

Nekdanji prvi mož Luke Koper Robert Časar se bo moral po novem na Dobu zglasiti  14. marca Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Nekdanji prvi mož Luke Koper Robert Časar se bo moral po novem na Dobu zglasiti 14. marca Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER, DOB> Z okrožnega sodišča pa so sporočili, da neposredna vročitev poziva za prestajanje kazni ni bila uspešna, fikcija vročitve pa še ni nastopila.

Robert Časar bi moral danes začeti prestajati pet let in devet mesecev zaporne kazni zaradi pravnomočne obsodbe v primeru nepremičninskih poslov z Luko Koper.

Direktor Zavoda za prestajanje kazni zapora Dob Jože Podržaj pa je pisno pojasnil, da mora Časar po novem kazen nastopiti 14. marca, saj je prišlo do spremembe.

V Uradu predsednice Okrožnega sodišča v Kopru so medtem navedli, da so Časarju poziv za prestajanje kazni vročali po sodnem vročevalcu, in to na naslovu njegovega zadnjega znanega (in prijavljenega stalnega) prebivališča. “Neposredna osebna vročitev ni bila uspešna, domneva (oz. fikcija) vročitve tega poziva pa še ni nastopila,” so dodali.

Če ga ne bo, so na vrsti nadaljnji ukrepi

Po nastopu te domneve bodo vsi nadaljnji ukrepi, kot na primer tisti, ki jih predvideva 20. člen zakona o izvrševanju kazenskih sankcij, “prvenstveno odvisni od tega, ali se bo obsojeni sam zglasil na prestajanje kazni. O njih pa bo odločal sodnik, ki je pristojen za izvrševanje kazenskih sankcij”.

20. člen zakona o izvrševanju kazenskih sankcij sicer predvideva, da če obsojenec določenega dne ne nastopi kazni, obvesti zavod o tem sodišče, ki ga je pozvalo na prestajanje kazni. Če sodišče ugotovi, da je bil poziv za nastop kazni obsojencu pravilno vročen ali če iz okoliščin izhaja, da se obsojenec izmika vročitvi poziva, odredi privedbo.

Sodišče pa lahko odredi privedbo obsojenca tudi v primeru, da posebne okoliščine kažejo na nevarnost, da bo pobegnil. Če privedba ne uspe, če obsojenec sodišču ni sporočil spremembe svojega naslova oziroma prebivališča ali če ni mogoče ugotoviti, kje se obsojenec nahaja, sodišče zanj odredi tiralico.

Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi bil sicer Časar v hrvaški Istri, je danes poročal Radio Slovenija.

Obsojen zaradi nepremičninskih poslov

Časarja je sodni senat koprskega okrožnega sodišča januarja lani v zvezi z nepremičninskimi posli z Luko Koper zaradi zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in nedovoljenega sprejemanja daril obsodil na šest let zaporne kazni in petletno prepoved opravljanja funkcij direktorja oziroma člana uprave v gospodarskih družbah. Višje sodišče je Časarju nato zaporno kazen znižalo za tri mesece. Obsojena sta bila tudi nekdanji poslanec Srečko Prijatelj in podjetnik Marjan Mikuž.

Prijatelj naj bi Časarja in Mikuža nagovoril k dogovoru za sklenitev kupoprodajnih pogodb med Luko Koper in Premik netom kot posrednikom za zemljišča za načrtovan zaledni terminal Luke pri Sežani. Prav tako naj bi Prijatelj Časarja nagovoril, da od Mikuža zahteva in sprejme nagrado zase ter za Prijatelja. Mikuž naj bi na Prijateljevo nagovarjanje Časarju izročil 86.000 evrov, Prijatelju pa 245.000 evrov od zneska, ki naj bi ga Luka Koper plačala Premik netu.

Na koprskem okrožnem sodišču je odprtih tudi več odškodninskih tožb Luke Koper zoper nekdanjo Časarjevo upravo zaradi domnevnega oškodovanja družbe. V enem od primerov je sodišče pred časom že nepravnomočno odločilo v prid obtoženim.

STA


Najbolj brano