Časar in Popovič spet na sodišče

Koprsko sodišče je prihodnji torek na obravnavo povabilo tako nekdanjega prvega moža Luke Koper Roberta Časarja kot tudi nekdanjega prvega luškega nadzornika, koprskega župana Borisa Popoviča. Na zatožno klop ne bosta sedla skupaj, čakata ju predobravnavna naroka zaradi povsem ločenih zgodb.

Borisa Popoviča (na fotografiji z direktorico občinske uprave Sabino Mozetič)  v torek čaka začetek še enega sodnega postopka Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Borisa Popoviča (na fotografiji z direktorico občinske uprave Sabino Mozetič) v torek čaka začetek še enega sodnega postopka Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Prvega zaradi zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, drugega pa zaradi zlorabe uradnega položaja.

Medtem ko bo moral koprski župan Boris Popovič sesti na zatožno klop, še preden se je končalo sojenje zaradi prodaje občinske parcele podjetju Serming, pa je Robert Časar drugi sodni postopek dočakal le nekaj tednov po tem, ko je postala pravnomočna sodba zaradi mešetarjenja in korupcije pri luških nepremičninskih poslih na Orleški gmajni. Časarja čaka pet let in devet mesecev zapora. Senat okrožnega sodišča mu je sodbo izrekel pred letom dni, 10. januarja 2013. Le tri dni pred tem, 7. januarja, pa je Časar s sodelavci, člani nekdanje uprave Luke Koper, sedel na zatožno klop zaradi domnevno spornih romunskih poslov. Ves čas je vztrajal, da je nedolžen, poleti pa ga je sodišče oprostilo. Tožilstvo je po razglasitvi napovedalo pritožbo.

Boris Popovič pa se ne bo zagovarjal zaradi žalitev, ki jih je izrekel na račun upokojenega koprskega kriminalista Ljuba Volmuta. Sredi lanskega septembra bi se moralo na koprskem okrajnem sodišču začeti sojenje, saj je Volmut proti Popoviču zaradi žaljive obdolžitve vložil zasebno kazensko tožbo. Volmut je eno tožbo proti Popoviču zaradi razžalitve že dobil. Koprskega župana je senat okrožnega sodišča obsodil na dva meseca zapora z dveletno preizkusno dobo. Ta se bo po tem, ko je sodba postala pravnomočna, iztekla aprila prihodnje leto. Prav med sojenjem je Popovič nadaljeval v svojem slogu in nanizal nove žalitve na Volmutov račun, zato je ta vložil novo tožbo. Obravnave septembra ni bilo, saj naj bi - kot smo takrat poročali - Popovič predlagal poravnavo. Pred kratkim sta z odvetnikoma očitno dorekla še zadnje podrobnosti. Predsednica okrajnega sodišča Bojana Štrukelj je pojasnila, da je Volmut s svojim odvetnikom s pisno vlogo umaknil tožbo. Iz vloge izhaja, da sta se stranki izvensodno poravnali. Včeraj podrobnosti poravnave nista želela razkriti ne Volmut ne Popovičev odvetnik Branko Gvozdić, saj sta se obe strani zavezali, da o tem ne bosta javno govorili. Že jeseni Popovičev odvetnik ni želel razkriti, ali se pogovarjajo tudi o denarni odškodnini in tega nista želela razkriti niti včeraj.

Natanko na isti datum, torej v torek, 7. januarja, pa je koprsko sodišče razpisalo predobravnavni narok, na katerem se bo Časar izrekel o svoji krivdi oziroma nedolžnosti po še tretji obtožbi, ki jo je proti njemu spisalo tožilstvo. Tudi tokrat mu očita kaznivo dejanje zlorabe položaja ali zaupanja pri opravljanju gospodarske dejavnosti. Luka Koper naj bi namreč plačevala čiščenje zasebnih oblačil, stroške čiščenja pa so vknjižili kot stroške čiščenja službenih oblačil.

Luka plačevala čiščenja zasebnih oblačil

Kriminalisti so proti Časarju ovadbo vložili junija 2010. Takrat smo poročali, da naj bi nekdanji predsednik uprave odredil knjiženje in plačilo najmanj 30 računov čiščenja zasebnih oblačil. Nabralo naj bi se jih za 4000 evrov. Že nekaj časa pa je pravnomočna tudi obtožba zaradi domnevno fiktivnega posla Luke Koper z varnostno službo WTN.

Časar je že ob kazenski ovadbi za PN izjavil: “To je že tragikomično. To je konstrukt policije. Očitajo mi že vse od nabave dvigal do nabave vžigalic.” Takrat je pojasnil, da so dodatno varnostno službo najeli, ker naj bi se dogajale kraje avtomobilov in vdori prek varovalne ograje, glede čiščenja oblačil pa takrat ni vedel nič.

Preiskovalna sodnica je pred kratkim končala sodno preiskavo, povezano z luškim nakupom 10-odstotnega deleža v družbi TTI. Luka naj bi za delež odštela več, kot je bil vreden. V sodni preiskavi pa je še nakup zemljišč v Beltincih, kjer je Luka načrtovala logistični terminal.

Škodljiva menjava parcel?

V torek, le nekaj ur kasneje, pa bo pred sodnika Matevža Grosa predvidoma stopil še Boris Popovič. Za isti dan je sicer razpisal tudi predobravnavni narok za Georgia Bangijeva, predstojnika občinskega urada za okolje in prostor, a ga je zaradi obveznosti njegovega odvetnika preložil na konec februarja.

Tožilstvo je proti Popoviču vložilo obtožbo zaradi zlorabe uradnega položaja, proti Bangijevu pa zaradi pomoči pri tem kaznivem dejanju. Občina je leta 2006 nekaj parcel v Valdoltri zamenjala za parcele v Kopru, ki jih je potrebovala za gradnjo podaljška ceste nad Dolinsko cesto. Novi lastnici pa sta parceli v Valdoltri prodali Mladenu Rudonji, ki jih je kmalu prodal naprej in zaslužil. Podjetje, ki je kupilo parcele, pa naj bi prišlo do zemljišč ceneje, kot če bi jih kupilo na javni dražbi ali javnem zbiranju ponudb.

Posel so preiskovali kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada in ugotovili, da naj bi občinski proračun s to zamenjavo parcel prikrajšali za 190.000 evrov. Popovičev odvetnik Luka Zajc iz odvetniške pisarne Čeferin je po vložitvi obtožbe dejal, da so po njegovi oceni očitki tožilstva neutemeljeni in napovedal, da bodo to dokazali na sodišču. Bangiev pa je takrat prek občinske službe za odnose z javnostmi zatrdil, da so v omenjenem primeru ravnali v skladu z zakonodajo. SIJAN PRETNAR


Najbolj brano