Časar čaka poziv v zapor

V nekaj tednih bo Robert Časar, nekdanji prvi mož koprske Luke, dobil poziv na prestajanje zaporne kazni. Sodba zaradi kaznivega dejanja, ki ga je zagrešil pred petimi leti, je postala pravnomočna. Višji sodniki so mu kazen s šestih let znižali na pet let in devet mesecev.

Sodba, ki so jo januarja poslušali Robert Časar, Srečko Prijatelj in Marjan Mikuž (z leve) je postala pravnomočna  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Sodba, ki so jo januarja poslušali Robert Časar, Srečko Prijatelj in Marjan Mikuž (z leve) je postala pravnomočna  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Višji sodniki so potrdili tudi zaporni kazni za Srečka Prijatelja, nekdanjega poslanca SNS, in nepremičninskega posrednika Marjana Mikuža, ki je pomagal pri preiskovanju sumljivih poslov. Mikuž pravi, da je razočaran, Časarja pa nismo uspeli priklicati.

Sodba Robertu Časarju, Marjanu Mikužu in Srečku Prijatelju, ki na Dobu že prestaja štiriletno zaporno kazen, je postala pravnomočna. Senat, ki ga je vodila sodnica Orjana Trunkl, jo je trojici izrekel v začetku januarja, sodbo višjih sodnikov pa so zagovorniki obsojenih in tožilstvo včeraj že dobili v roke.

Priznanje za delo policije, tožilstva in sodišča

“Veseli smo takšne sodbe, saj pomeni končanje velike in pomembne zadeve. To je potrditev in priznanje, da smo dobro delali ne le mi, temveč tudi policija in sodišče, ki je v tem primeru sodilo,” je bila zadovoljna s pravnomočnim razpletom te sodne zgodbe višja državna tožilka Barbara Milič Rožman, ki je v tem primeru ves čas zastopala tožilstvo.

Že zdaj je jasno, da bodo o sodbi odločali tudi vrhovni sodniki. Časarjev zagovornik Daniel Planinšec je prepričan, da bi morali višji sodniki sodbo okrožnega sodišča razveljaviti.

Sodba še k vrhovnim sodnikom

“Zoper sodbo bomo na vrhovno sodišče vložili zahtevo za varstvo zakonitosti,” je napovedal, saj imajo po njegovem mnenju za to vse razloge, med drugim opozarja na procesne kršitve in napačno ugotovljeno dejansko stanje. “Nismo pa pričakovali, da bo višje sodišče v določenem delu spremenilo opis in kvalifikacijo dejanja,” je še dodal.

Da sta sodbo prejela, sta potrdila tudi Prijateljeva odvetnica Tina Kikelj in Mikužev zagovornik, odvetnik Roman Sevšek. Obsežno sodbo sta prebrala, a je včeraj še nista mogla komentirati, prav tako še nista mogla napovedati, ali bosta vložila zahtevo za varstvo zakonitosti. Sodbo višjih sodnikov morata najprej temeljito preučiti.

Sodba višjih sodnikov je dolga več kot 60 strani. Po sodbi zdaj Roberta Časarja čaka pet let in devet mesecev zaporne kazni (senat okrožnega sodišča mu je prisodil enotno kazen šestih let zapora), prav tako pet let ne bo smel opravljati funkcije predsednika uprave ali podobne funkcije, vrniti pa bo moral tudi 86.000 evrov, kolikor mu je Mikuž plačal podkupnine. Sodišče ga je obsodilo zaradi nadaljevanega kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic in nedovoljenega sprejemanja daril. Tudi Srečku Prijatelju je višje sodišče kazen nekoliko znižalo, za kaznivo dejanje napeljevanja k dajanju daril mu je prisodilo leto in pet mesecev, za sprejemanje daril pa leto dni zapora. Nato pa mu je izrekel enotno kazen šestih let zapora, kamor je všteta tudi štiriletna kazen, ki jo zaradi izsiljevanja Mikuža in posesti orožja prestaja v zaporu na Dobu. Prijatelj mora vrniti 245.000 evrov, ki mu jih je izplačal Mikuž. Njemu so višji sodniki odpustili kazen za kaznivo dejanje dajanja daril, za pomoč pri zlorabi položaja, ki jo je zagrešil Časar, pa so mu prisodili tri leta zapora (leto manj kot okrožno sodišče). Po sodbi višjega sodišča bo moralo Mikuževo podjetje Premik net povrniti tudi 2,244 milijona evrov, za kolikor naj bi s svojimi ravnanji oškodovali Luko Koper.

“Razočaran sem. Seveda sem upal, da bo drugače. Sam sebe sem potunkal, nisem pa šel prostovoljno v to,” je na pravnomočno sodbo poklapano dejal Mikuž. “Ne vem, kaj bo z družino. Misliš, da delaš prav, stopiš na stran pravne države ... To bo dober zgled za vse, če se bo še kdo sploh odločil za takšno pot, kot sem se jaz,” je črnogledo napovedal ter ob tem dejal, da je vse skupaj povzročilo ogromno škode in drugih posledic.

Mikuža sta razočarala tako policija kot tožilstvo, ki jima je pomagal pri preiskovanju kaznivih dejanj. Že po januarski razglasitvi sodbe je ostalo brez odgovora vprašanje, ali bi se za Mikuža zgodba lahko obrnila drugače, prav tako pa se mnogi sprašujejo, ali bo kdo sploh še sodeloval s policijo. Tožilka Milič Rožman na to odgovarja, da je imel Mikuž na začetku sojenja možnost, da bi se, v zameno za priznanje, pogodil s tožilstvom. Meni, da je Mikuž očitno ocenil, da jo bo z drugačnim pristopom bolje odnesel in je prevzel tveganje.

Mikuževo podjetje Premik net je imelo z Luko Koper sklenjeno pogodbo za posredovanje pri nakupu parcel za zaledni terminal na Orleški gmajni, a je Časar ni podaljšal. Parcele je nato kupovalo Mikuževo podjetje in jih nato po višji ceni prodajalo Luki Koper. Zgodba se je ponovila pri nakupu objekta Luna v Sežani. Luka je s podjetjem Premik net sklenila predpogodbo, mu nakazala avans in z njim je nato Mikuž kupil nepremičnine. Tako so Luko Koper oškodovali za dobra dva milijona evrov in si nato delili dobiček. Mikuž je po pravnomočni sodbi Časarju izročil 86.000 evrov, Prijatelju pa 245.000 evrov. Oba sta to ves čas vztrajno zanikala.

Za Časarja še več poti na sodišče

Mikuža je sodišče že pred časom obsodilo tudi zaradi goljufije Prijateljeve tašče. Višji sodniki so mu kazen z dveh let in pol znižali na leto in pol zapora. Z odvetnikom si prizadevata, da bi mu sodišče omogočilo alternativno prestajanje kazni.

Še nekaj sodnih postopkov čaka tudi Časarja. Pravnomočni sta še dve obtožbi zaradi zlorabe položaja, prav pred dnevi pa se je končala sodna preiskava zaradi spornega nakupa parcel v Beltincih, kjer je Luka načrtovala logistični terminal, denar pa je menda ubiral čudna pota.

Še vedno pa je v preiskavi luški nakup desetodstotnega deleža v slovaški družbi TTI. Luka je za delež v TTI odštela 25,8 milijona evrov, kar naj bi bilo več, kot je bil delež vreden. Se je pa za Časarja v začetku oktobra z oprostilno sodbo končalo sojenje zaradi domnevno sporne dokapitalizacije hčerinskih družb v Romuniji. Tožilka, ki je za Časarja in soobtoženega Borisa Marzija predlagala štiri leta zapora, je po razglasitvi oprostilne sodbe napovedala pritožbo, pisne sodbe pa za zdaj še niso prejeli.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano