Brata Carnajev naj bi načrtovala tudi napad v New Yorku

Brata Carnajev, ki sta na bostonskem maratonu z dvema bombama ubila tri, ranila pa več kot 180 oseb, sta se med begom pred policijo na mah odločila, da bosta preostanek eksploziva in orožje uporabila za napad na newyorški Times Square.

Brata Carnajev, ki sta na bostonskem maratonu z dvema bombama ubila tri, ranila pa več kot 180 oseb, sta se med begom pred policijo na mah odločila, da bosta preostanek eksploziva in orožje uporabila za napad na newyorški Times Square Foto: David L. Ryan
Brata Carnajev, ki sta na bostonskem maratonu z dvema bombama ubila tri, ranila pa več kot 180 oseb, sta se med begom pred policijo na mah odločila, da bosta preostanek eksploziva in orožje uporabila za napad na newyorški Times Square Foto: David L. Ryan

NEW YORK> Na srečo Newyorčanov in turistov so ju bostonski policisti prej onemogočili.

Novico sta na novinarski konferenci v četrtek potrdila newyorški župan Michael Bloomberg in policijski komisar Ray Kelly. Dobila sta jo od preiskovalcev, ki v bostonski bolnišnici zaslišujejo 19-letnega Džoharja Carnajeva, ki so ga policisti dobili v roke živega. Njegov brat 26-letni Tamerlan Carnajev je bil med spopadom s policijo v predmestju Bostona Watertown ubit.

Odločitev o napadu na New York med vožnjo

Osumljenca sta se po pokolu v ponedeljek prejšnjega tedna potuhnila, dokler ni v medijih zaokrožila njuna fotografija. Prejšnji četrtek sta se najprej zapletla v spopad z univerzitetno policijo, pri čemer sta enega policista ubila, drugega pa ranila. Nato sta ugrabila avtomobil in voznika. V avtomobil sta naložila pet cevnih bomb in eno izdelano iz ekonom lonca ter orožje.

Med vožnjo sta se odločila, da bosta preostali material uporabila za napad na Times Square. Vendar pa jima je zmanjkalo goriva in ko je Tamerlan točil gorivo, Džohar pa je vstopil v trgovino po hrano, jima je voznik avtomobila pobegnil in poklical policijo. Nato je prišlo do spopada s policijo, v katerem je bil Tamerlan ubit, Džohar pa je pobegnil, dokler ga niso kmalu zatem ujeli.

Napada jima ne bi mogli preprečiti

“Hvaležni smo, da nam ni bilo potrebno izvedeti, ali bi ju lahko ustavili, preden bi napadla Times Square,” je dejal Bloomberg in priznal, da jima napada verjetno ne bi mogli preprečiti. Čeprav s strani bratov Carnajev v četrtek ni bilo nobene nevarnosti več, so Times Square preplavili policisti. Turiste je dodatno strašil tudi napis na enem od mnogih ekranov na osrednjem mestnem trgu, ki jih je obveščal, da se je pripravljal napad.

Times Square je priljubljen cilj teroristov, saj je vedno nabito poln ljudi, medijsko središče sveta, kot je New York, pa zagotavlja veliko odmevnost napada. Nazadnje ga je skušal razstreliti Pakistanec Fajsal Šahzad leta 2010, vendar njegove doma narejene bombe v avtomobilu ni razneslo.

New York ima najmočnejšo policijo v ZDA, varnostno kamero na vsakem vogalu, nenapovedane preglede torb na podzemni železnici, kontrole ob vstopu v praktično vsako večjo zgradbo, vendar se je kot kaže doslej že najmanj dvakrat izognil tragediji terorističnega napada čisto po naključju.

Džohar zdaj molči, kongresniki pripravljajo napad na Obamovo administracijo

Džohar Carnajev ostaja v bolnišnici, kjer je menda nehal sodelovati s preiskovalci, ko so ga seznanili s pravico do molka. Njegov oče Anzor še ni prišel nazaj v ZDA iz ruskega Dagestana, da prevzame Tamerlanovo truplo. Mati obeh osumljenih teroristov pa o poti še razmišlja, ker je bila lani, preden je zapustila ZDA, aretirana zaradi kraje blaga v trgovini in se boji, da jo bodo spet zaprli.

Kongresniki v Washingtonu medtem še brusijo nože za napad na administracijo predsednika Baracka Obame. Obveščevalna agencija Cia je namreč pred letom in pol Tamerlana Carnajeva na podlagi informacije ruskih obveščevalcev uvrstila na seznam terorističnih osumljencev. Vprašanje, na katerega bo potrebno odgovoriti, je, zakaj ni ukrepal FBI oziroma kdo drug od pooblaščenih za lov na teroriste na ameriškem ozemlju.

Teroristi Al Kaide so 11. septembra leta 2001 pobili skoraj 3000 ljudi predvsem zaradi tega, ker administracija predsednika Georgea Busha ni dovolj resno jemala grožnje teroristične mreže pod vodstvom danes pokojnega Osame bin Ladna. Tudi takrat je imela Cia podatke o tem, da je nekaj osumljenih teroristov prišlo v ZDA, vendar FBI prav tako ni ukrepal. Ko je bilo že prepozno, pa se je začela svetovna vojna proti terorizmu.

STA


Najbolj brano