Brane Gorše nasprotuje plombi na vikendu v Savudriji

V registru pazinskega trgovinskega sodišča je že nekaj časa zapis, da lastnika podjetja Finis ne smeta razpolagati s svojima deležema, ju odtujiti ali obremeniti. Gre za podjetje Goršetovega tasta in očeta, ki ima v lasti hišo v Savudriji.

Za kamnitimi zidovi se skriva razkošna počitniška hiša Goršetovih z razgledom na Piranski zaliv
 Foto: Sijan Pretnar
Za kamnitimi zidovi se skriva razkošna počitniška hiša Goršetovih z razgledom na Piranski zaliv  Foto: Sijan Pretnar

KOPER > Sodišče v Pulju je namreč konec lanskega leta priznalo sklep okrožnega sodišča v Kopru o začasnem zavarovanju premoženja podjetja Finis. Prepoved velja do začetka junija.

Na nadaljevanju sojenja priprtemu odvetniku in nekdanjemu stečajnemu upravitelju Branetu Goršetu in soobtoženi trojici je senat po navodilih višjega sodišča poskušal preveriti nekatera dejstva, pomembna za odločanje o zamrznitvi premoženja.

Gorše, ki je v priporu od februarja lani, se zagovarja zaradi več kaznivih dejanj, ki naj bi se zgodila v ozadju stečaja koprskega Hidra. Tožilstvo mu očita zlorabo uradnega položaja, poslovno goljufijo in pranje denarja, njegovi ženi Barbari Gorše in Vladu Petku pomoč pri kaznivem dejanju zlorabe uradnega položaja in pranje denarja, Rudolfu Trčku pa samo pranje denarja. Soobtoženi Stajka Skrbinšek in Polona Kuhar sta krivdo po obtožbi že priznali, sodišče ju je obsodilo na dve leti zapora, ki ga bosta odslužili z delom v splošno korist.

Koprsko sodišče je že pred časom na predlog specializiranega tožilstva izdalo sklep o začasnem zavarovanju premoženja zoper Goršeta, podjetje Finis iz Savudrije in za poslovni prostor, ki je v lasti podjetja Finesto najem. Lastnik tega je soobtoženi Rudolf Trček, pred tem pa je bil prostor v rokah odvetniške družbe Gorše. Pred kratkim so v uradu predsednice sodišča pojasnili, da sklep še ni pravnomočen oziroma da je v ugovornem postopku.

Na odredbo sta se pritožila Trček in Gorše, pa tudi njegova tast in oče, ki sta po podatkih sodnega registra od leta 2012 lastnika podjetja Finis in s tem tudi nepremičnine v Savudriji, oziroma počitniške hiše Goršetovih. Sodišče je zato na nadaljevanje glavne obravnave povabilo Goršetovega očeta Franca Goršeta in tasta Matjaža Bizjaka. Ta vabila sodišča ni prevzel in ga ni bilo na sojenje. Goršetov oče pa je izkoristil pravico, po kateri mu zaradi bližnjega sorodstva z obtoženim ni treba pričati.

Vikend - dediščina za vnuka

Gorše je dejal, da se sodišče ukvarja z odvzemom protipravne premoženjske koristi, čeprav po njegovih besedah iz spisa ne izhaja, da naj bi dobil nekaj več kot dva milijona evrov premoženjske koristi. Ponovno je pojasnjeval, kako je nastala družba Finis in kako je družina prišla do nepremičnin v Savudriji. Spomnil je na pogodbo o upravljanju tujega premoženja za tuj račun, o tako imenovani fiducii. Za nakup vikenda na Hrvaškem se je družina odločila leta 1996, ko je bil sin star dve leti, je pojasnjeval. Ker sta bila oče in tast že v letih, so se dogovorili, da bo on tisti, ki bo urejal zadeve.

Leta 2002 se je pojavila priložnost za zamenjavo lokacije in tako so prišli do nepremičnine tik ob obali. S tastom in očetom naj bi se dogovorili, da bosta vse svoje premoženje, ki sta ga takrat imela, namenila za nakup nove nepremičnine in da bo to njuna dediščina za vnuka, Goršetova otroka. “Že od leta 2002 je v družini jasno, da gre za premoženje mojega očeta in tasta, saj sta vložila začetni kapital, s katerim sem bil dolžan upravljati,” je Gorše prepričeval sodišče. Oče je v projekt vložil 350.000 evrov, tast pa približno 75.000 evrov, je našteval Gorše.

Založil, ko je zmanjkalo

“Že iz časovne opredelitve je jasno, da je to premoženje, ki sem ga upravljal za očeta in tasta, in da v to ni moglo biti vloženo nobeno sredstvo, ki naj bi izviralo iz tega kazenskega postopka,” je poudaril Gorše. Dodal je, da je v družbo Finis vlagal le manjše vsote denarja. “Ko je zmanjkalo, sem založil,” je povedal. Ob tem je pojasnil, da se je že ob sklenitvi pogodbe o fiducii odpovedal vsakršnemu lastništvu, in sicer v korist družbenikov oziroma končnih uporabnikov.

“Iz odkupa terjatev Hidra nisem dobil nobenega denarja,” je ponovil in dodal, da so lastništvo na tasta in očeta tudi formalno prenesli, ko se je začela medijska gonja proti njemu po stečaju HKS Sicura, kot direktorja Finisa pa sta ga tast in oče razrešila, ko se je lani znašel v priporu.

Glede poslovnega prostora v Ljubljani, kjer je imela pisarne odvetniška družba, pa sta tako Gorše kot Trček zagotavljala, da je zdaj dejansko v lasti družbe Finesto najem.

Odvetniška pisarna je prostor od Finesto najema kupila leta 2012 (prej ga je imela v najemu), odplačala pa bi ga v desetih letih. Gorše je potrdil, da je na prostor vpisal zemljiški dolg. Ko se je znašel v priporu, sta prodajno pogodbo razdrla in poslovni prostor je spet prodal Finesto najemu, to pa zato, ker ga ni mogel več odplačevati, je povedal. Sojenje se bo nadaljevalo v petek.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano