Bo moral Prijatelj Juriču plačati tudi odškodnino?

Višje sodišče je zavrnilo pritožbi Srečka Prijatelja in njegovega odvetnika na sodbo, s katero je Dean Jurič, prvi mož koprskih kriminalistov, dosegel, da nekdanji poslanec na svojem blogu ne sme več objavljati neresničnih zapisov o njem. Okrajno sodišče je ugotovilo, da je Prijatelj z njimi posegel v Juričeve osebnostne pravice.

Deanu Juriču (levo z odvetnico) je v pravdi zaradi spornih zapisov na spletni strani Srečka Prijatelja dalo prav tudi višje sodišče  Foto: Danijel Cek
Deanu Juriču (levo z odvetnico) je v pravdi zaradi spornih zapisov na spletni strani Srečka Prijatelja dalo prav tudi višje sodišče  Foto: Danijel Cek

KOPER > Nekdanji poslanec SNS Srečko Prijatelj je januarja 2011, ko je bil v priporu, na svoji spletni strani (srecko-prijatelj.blogspot.com) objavil zapis, v katerem je nanizal več neresničnih trditev o vodji koprskih kriminalistov Deanu Juriču. Med drugim je zapisal, da naj bi Jurič zlorabljal svoj položaj, da naj ne bi opravljal svojega dela in da naj bi se ukvarjal celo s sumljivimi posli. Jurič se je po objavi obrnil na okrajno sodišče, ki je z začasno odredbo prepovedalo nadaljnje objavljanje besedila.

Srečko Prijatelj je od začetka lanskega decembra spet na prostosti, a vprašanje je, koliko dni še, saj bi moral na vrata zapora na Dobu spet potrkati 24. februarja. Prestal je že skoraj štiri leta zaporne kazni, po sodbi v zadevi Orleška gmajna, ki je postala pravnomočna prav v dneh, ko je odkorakal iz zapora, pa ga čakata še dve leti ječe. Sodišče je sicer prosil, da bi preostanek odslužil z delom v splošno korist ali pa da bi mu odhod za zapahe odložili, a mu je sodišče glede alternativnega prestajanja kazni že dalo košarico (sklep sredi tedna še ni bil pravnomočen), o njegovi vlogi za odlog prestajanja kazni pa še ni odločilo. Spomnimo, v zapor na Dobu bi moral že v kratkem tudi Robert Časar, ki je bil v zadevi Orleška gmajna obsojen na pet let in devet mesecev zapora. V zaporu ga pričakujejo že 3. marca, a mu sodišče še ni uspelo vročiti poziva. Po neuradnih informacijah naj bi mu pošto spet poskušali vročiti s sodnim vročevalcem.

S Prijateljevega bloga je zapis izginil, lani poleti pa je okrajna sodnica Bojana Štrukelj s sodbo to odločitev dokončno potrdila in ugotovila, da je Prijatelj z zapisom kršil Juričeve osebnostne pravice. Prijatelju je naložila, da z omenjene spletne strani ali druge spletne strani oziroma iz vseh medijev umakne vse zapise, v katerih so neresnične trditve o Juriču.

Trdi, da ni imel dostopa do spleta

Srečko Prijatelj in njegov zagovornik sta v pritožbi opozarjala, da je bil nekdanji poslanec, ko se je na spletni strani pojavil zapis o Juriču, v priporu in da ni imel dostopa do spleta. Prijatelj je trdil, da bloga ni sam urejal in da ni imel vpogleda v objavljene vsebine. Sporni zapisi naj bi bili povzeti iz anonimne ovadbe, ki je že poleti 2010 prišla tudi do organov pregona, objavljeni pa so bili tudi v drugih medijih.

Okrajno sodišče je sicer dopustilo možnost, da je zapis na spletni strani objavil nekdo po naročilu Prijatelja, kar po odvetnikovem mnenju kaže na to, da je sodišče odločalo na podlagi neke hipoteze. Namiguje celo, da bi lahko zapis na spletni strani objavil kdo iz Nacionalnega preiskovalnega urada.

Sodišče ni ostalo le pri hipotezah

Višji sodniki pa se niso strinjali s tem, da je okrajno sodišče ostalo pri hipotezah, menijo namreč, da je sodišče ovrednotilo vse dokaze in nato ugotovilo, da je imel Prijatelj aktivno vlogo pri objavi zapisa na njegovem osebnem blogu in da je bil naročnik vsebin. Na sodišču tega ni niti zanikal, na vprašanje sodnice, ali gre za njegovo spletno stran oziroma za njegov blog, je izjavil le: “Nič od tega nisem storil.” Na nadaljnja vprašanja sodnice pa ni odgovarjal. Sodišče je ugotovilo, da je Prijatelj iz pripora telefoniral, si prosto dopisoval, trikrat na teden pa je imel tudi obiske ... Njegovo pritožbo so višji sodniki zavrnili in potrdili sodbo okrajnega sodišča.

Jurič, ki je zadovoljen z razpletom na višjem sodišču, je že pred časom vložil tudi odškodninsko tožbo, s katero od Prijatelja zaradi omenjenega zapisa in blatenja dobrega imena terja 20.000 evrov. Tožba še čaka, da bo prišla na vrsto. Na glavni obravnavi junija lani je Jurič povedal, da so ga zapisi močno prizadeli, saj je vse svoje življenje posvetil boju proti kriminalu in boju proti preprodajalcem droge. Prijatelj mu je namreč v blogu očital, da je drogo preprodajal.

Prizadele so ga tudi laži o njegovi ženi in dejstvo, da se je zapis širil tudi med njegovimi kolegi v tujini. Prepričan je, da je bil namen omenjenega zapisa njegova diskreditacija ter diskreditacija drugih kriminalistov, tožilcev in sodnikov.

SP


Najbolj brano