Bistriški župan z ovadbo ni uspel

Okrožno državno tožilstvo je pred dnevi umaknilo obtožbo zoper Davida Švarca. Ovadbo proti njemu je vložil bistriški župan Emil Rojc. “Skliceval sem se na uradni dokument občine, iz katerega po bilanci izhaja povečanje plače župana. V času, ko so se plače javnih uslužbencev in funkcionarjev zniževale, je to vsekakor podatek, ki bode v oči in tudi utemeljuje izrečeno kritiko,” se je zagovarjal Švarc in zmagal v sodnem dvoboju z županom.

Sekretar Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije David Švarc je na  sodišču dosegel zmago, saj je  tožilstvo umaknilo obtožnico zoper njega    Foto: Lori Ferko
Sekretar Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije David Švarc je na sodišču dosegel zmago, saj je tožilstvo umaknilo obtožnico zoper njega  Foto: Lori Ferko

ILIRSKA BISTRICA > Bistriški župan Emil Rojc je ovadil Davida Švarca, sekretarja Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije, ker naj bi 15. februarja lani v sporočilu za javnost škodoval njegovemu dobremu imenu.

Bistriški župan Emil Rojc bo moral zaradi umaknjene obtožnice Davidu Švarcu povrniti pravdne stroške. Ker je šlo za ovadbo zaradi domnevnega škodovanja njegovemu (dobremu) imenu in ne imenu občine, smo župana Rojca povprašali, ali bo odvetnika, ki ga je spremljal na sodišču in zanj spisal ovadbo, plačal iz lastnega žepa ali iz občinskega proračuna. “Občina Ilirska Bistrica ni dolžna plačevati nobenih stroškov, ki se nanašajo na mene osebno, ravno tako sam nisem dolžan plačevati stroškov, ki se nanašajo na Občino Ilirska Bistrica. Župan je po funkciji sestavni del občinske uprave, zato tudi naloge in obveznosti župana financira občina,” nam je odgovoril Rojc. Na vprašanje PN, koliko občinskega denarja so v njegovem mandatu porabili za odvetnike, pa nam ni odgovoril. Podatke smo zato izbrskali sami prek Supervizorja in sešteli za 104.894 evrov odvetniških stroškov.

Zmotilo ga je sporočilo medijem

Švarc je namreč opozoril, da župan Rojc samovoljno, mimo pogodbe in zakonodaje, zadržuje izplačilo plač petim zaposlenim na gasilski zvezi, ki bi morale biti poravnane deseti dan v mesecu.

Župan je takrat zavračal vsakršno možnost dialoga s predstavniki gasilske zveze, ob prošnji za mediacijski pogovor pa je odslovil tudi Švarca kot predstavnika sindikata. “Sramotno je, da župan varčuje na plečih gasilcev in varnosti prebivalcev občine, v posmeh celotnemu nastalemu položaju pa si skuša prek predloga občinskega proračuna za leto 2013 zvišati lastno plačo. A delovanje županov naj bi bilo v funkciji lokalne skupnosti in ne lastnih interesov,” je zato Švarc zapisal v sporočilo in ga naslovil na medije.

Ta navedba pa je zmotila Rojca. Prepričan je bil, da je Švarc raznašal neresnico in ga prikazal v negativni luči. Njegovemu dobremu imenu naj bi škodoval z očitki, da si je v proračunu povišal župansko plačo na več kot 50.000 evrov (bruto) letnega dohodka, kljub temu, da je plača določena na podlagi zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Zaradi domnevne žaljive obdolžitve je prek odvetnika vložil ovadbo.

Koprsko državno tožilstvo je decembra lani okrajnemu sodišču v Ilirski Bistrici za gasilskega sindikalista predlagalo dva meseca pogojne zaporne kazni, sodišče pa je predlogu ugodilo in izdalo kaznovalni nalog.

Tudi kritike so del demokracije

Kot je za PN povedal Švarc, je bil nad prejetim nalogom presenečen, saj o postopku sploh ni bil obveščen in ni imel niti možnosti, da bi pojasnil svojo plat zgodbe. Kaznovalnemu nalogu je zato ugovarjal, bistriško sodišče pa je pred dnevi razpisalo glavno obravnavo.

Na sodišču je Švarc poudaril, da se je Rojc zavestno odločil za javno funkcijo župana, s čimer je pristal tudi na to, da je bolj kot običajni državljani podvržen kritični presoji javnosti in zainteresiranih organizacij. In kot župan je odgovoren za delovanje in financiranje poklicne gasilske enote.

“Torej je logično, da se je srd reprezentativne sindikalne organizacije ob dejstvu, da zaposleni niso dobili plač, usmeril nanj kot na najbolj odgovornega in edinega zakonitega predstavnika občine. Kot javna osebnost in zlasti odgovorni funkcionar mora trpeti tudi kritike, ki jih morda sam ocenjuje kot neupravičene. To je osnova demokracije in političnega delovanja. Res pa je, da župan očitno kritike in javno besedo težko prenaša, kar izhaja iz dejstva, da kazensko preganja novinarje,” se je branil Švarc. V nadaljevanju je pojasnil, da je stališče sindikata, izraženo v sporočilu za javnost, povsem običajna oblika pritiska na delodajalca. Ta je bila, kot kaže, zelo učinkovita tudi v bistriškem primeru, saj so v gasilski zvezi le dan po objavi sporočila prejeli plače.

Proračun brez pojasnil

Na sodišču so zaslišali tudi župana Rojca, ki je pojasnil, da je v letu 2012 iz naslova plače prejel nekoliko nižji znesek zaradi upravičene odsotnosti. V novem proračunu pa je bila vnaprej predvidena polna vsota. Vztrajal je, da bi moral Švarc za to razliko vedeti, čeprav to pojasnilo v proračunu ni bilo nikjer zapisano.

“Skliceval sem se na uradni dokument občine, iz katerega po bilanci izhaja povečanje plače župana. V času, ko so se plače javnih uslužbencev in funkcionarjev zniževale, je to vsekakor podatek, ki bode v oči in tudi utemeljuje izrečeno kritiko,” je dejal sekretar sindikata, ki mu je pritrdilo državno tožilstvo in umaknilo obtožnico, saj na podlagi slišanega ni bilo več mogoče potrditi županovih očitkov.

LORI FERKO


Najbolj brano