Besedni dvoboj v sodni dvorani

“Ni mogoče z gotovostjo zaključiti, da je prišlo do naklepnega kaznivega dejanja,” je včeraj popoldne postojnska okrajna sodnica Nadja Čeligoj pojasnila, zakaj je nekdanjo direktorico postojnske občinske uprave Brigito Kidrič oprostila obtožbe, da je šikanirala Tončko Japelj.

Brigito Kidrič je sodnica oprostila obtožb Foto: Danijel Cek
Brigito Kidrič je sodnica oprostila obtožb Foto: Danijel Cek

POSTOJNA > Včeraj sta grobo besedno obračunavala postojnski župan Jernej Verbič in odvetnik Tončke Japelj Viktor Juhant. Tako Juhant kot tožilstvo se bosta na sodbo pritožila.

Nekdanjo direktorico postojnske občinske uprave Brigito Kidrič je tožilstvo obtožilo zaradi domnevnega šikaniranja občinske uslužbenke Tončke Japelj. Kidričeva naj bi njeno delo dodelila drugim, Japljevo prestavila na mesto arhivarja in jo poslala delat v klet, ignorirala naj bi njene prošnje za pogovor in nanjo celo kričala. Japljeva je prejemala nižjo plačo, počutila se je ponižano, zaradi zdravstvih težav, tudi depresije, je bila štirikrat na bolniškem dopustu. Letos spomladi je dobila odpoved.

”To je doživela kot hudo ponižanje in stresno situacijo,” je včeraj ugotovila sodna izvedenka, psihiatrinja dr. Vesna Švab. Pojasnila je, da je bila Japljeva prizadeta, ko so ji delo vzeli. “Čutila se je kompetentna,” je izvedenka nasprotovala namigovanju obrambe Kidričeve, da Japljeva ni bila sposobna opraviti zahtevanih del.

“Naučil sem se, da so nekateri ljudje bolj občutljivi in s takimi je treba delati čustveno, da jim greš čim bolj na roko,” je o okoliščinah, ki so pripeljale do premestitve občinske uslužbenke, včeraj povedal postojnski župan Jernej Verbič. “Ampak če tega ne dobiš vrnjenega, potem se ogradiš od tega in paziš le na to, da poteka vse po pravilih,” je dodal. Po vprašanju odvetnika Japljeve Viktorja Juhanta, kaj je mislil s tem, je odgovoril, da ni rekel, da se ogradi, ampak, da le opazuje s strani.

Župan preveril odvetnika

Zatrdil je, da bi celotna občinska uprava o Japljevi povedala enako. Sodnica Nadja Čeligoj ga je nato vprašala, ali je morda zaznal kakšno šikaniranje Japljeve. “Mogoče je pa to šikaniranje, da sem jaz ta trenutek tukaj. Nikoli nisem nikogar šikaniral in zagotavljam vam, da tega ni počel niti nihče od mojih podrejenih,” je zatrdil Verbič. Na ponovno vprašanje sodnice, ali je vedel za težave Japljeve, je odvrnil, da je skrb župana razvoj občine, ne pa takšne zadeve.

“Ste zaradi Japljeve kdaj sklicali sestanek z direktorjem Kovoda?” je zanimalo Juhanta. “Vem, kje ste delali in kaj ste delali, gospod Juhant,” mu je zabrusil Verbič. “Zapišite, zapišite, potem bom jaz drugače z njim! Kaj misli, da je na občini!” se je razburil Juhant. “Če bo še enkrat dvignil glas, bom zapustil sodno dvorano,” je odvrnil Verbič, na vprašanje o sestanku z direktorjem Kovoda pa ni odgovoril.

“Župan ni baraba”

Juhant ga je nato vprašal, ali se je na občini govorilo o občutljivosti Japljeve. “Napisal sem več kot 1500 čestitk in dobil sem vrnjeno le tisto od gospe Japelj,” je odgovoril. Juhanta je zanimalo, ali je Japljeva na volitvah za predsednika sindikata premagala zdajšnjega direktorja občinske uprave. “Če ne veste, da župan ni član sindikata, potem kaj delate tukaj?” je zajedljivo nadaljeval Verbič.

Na vprašanje, kdaj je izvedel, da je Japljeva premeščena v arhiv, je odgovoril, da takrat, ko jo je videl, da hodi drugam v službo. “To je bila stvar kolegija direktorice občinske uprave,” je odvrnil. “Ali ste podpisali sklep o njeni premestitvi?” je nadaljeval Juhant. “To bi vi morali vedeti,” mu je znova zabrusil Verbič: “če ne, greste lahko ven. Kaj se pa greste?” Nato je vendarle pojasnil, da župan na drugi stopnji podpiše vse sklepe. “Ali obstaja seznam ljudi, ki so zapustili občinsko upravo?” je vprašal Juhant. “Kaj bi vi radi iz mene naredili barabo? Težka bo,” je Juhantu rekel Verbič.

Čigav prijatelj je Ščernjavič?

“Prosim sodnico, da prekine to mrcvarjenje,” se je v prepir vpletel odvetnik Kidričeve Igor Trebec. “Večkrat ste mi rekli, da če mislim, da mi bo Ščernjavič pomagal, se pošteno motim, ker je on vaš prijatelj,” je Verbiču nato rekla Japljeva. Verbič je pred tem pojasnil, da ga je res poklical sekretar sindikata državnih organov Drago Ščernjavič. Zaradi Japljeve ga je klical tudi njen prvi odvetnik Mirko Bandelj. “Pa sem mu rekel, da bi kot bivši visoki funkcionar moral vedeti, da se župan ne ukvarja s kadrovskimi zadevami. In mi je rekel, da imam prav,” je pojasnil Verbič.

Na vprašanje tožilke Albine Škapin Počkar se ni spomnil, da bi pred premestitvijo Japljeve v arhiv izdelali kakšno analizo o delovnih potrebah v arhivu. “Žalostno je, da nekdo izkorišča stisko gospe Japelj, da bi se okoristil,” je sklenil pričanje Verbič.

Občinska uslužbenka Mateja Jelerčič, ki je od Japljeve prevzela delo v arhivu, je dejala, da je bila Japljeva neprijazna do sodelavcev. Na vprašanje, kdo jo je poslal delat v arhiv, ni odgovorila, prav tako ni hotela povedati, ali sta z Japljevo opravili primopredajo del.

“Niso vedeli, kaj z njo”

Neugodno za Japljevo je včeraj pričal tudi Vojko Bauman, bivši podpredsednik postojnskega občinskega sveta. Za pričanje se je Kidričevi ponudil sam, potem ko je prebral članek o prejšnji obravnavi v Primorskih novicah. “Preganja se ljudi, ki hočejo delati, ne pa tistih, ki samo hodijo v službo,” je pojasnil svoje mnenje.

Povedal je, da je Japljeva napačno prepisovala posnetke sej občinskega sveta, da se je ob vsaki pripombi užalila in da komunikacija z njo ni bila možna. O tem je obvestil tudi bivšega župana Josipa Bajca, ki naj bi mu odgovoril, da če ji kaj reče, začne takoj jokati. “Niso vedeli, kaj bi z njo,” je pripomnil. “V oči me poglej, Vojko, pa še enkrat potrdi, kar si rekel,” mu je rekla Japljeva. “Ja, potrdim,” ji je odgovoril. “Nisi lagal?” ga je vprašala. “Ne,” ji je odvrnil.

Sodnica je na koncu razsodila, da ne more z gotovostjo zaključiti, da je Kidričeva storila naklepno kaznivo dejanje in jo oprostila obtožb. Sodba še ni pravnomočna.

DANIJEL CEK


Najbolj brano