Arzenali streliva v naravi

Čeprav je dolga in ostra zima preprečevala dela v naravi do sredine aprila, so morali pirotehniki letos že 57-krat odstranjevati stare granate, bombe in ostale nevarne ostanke vojn. Na eno največjih najdb so domačini naleteli v ponedeljek na Kanalskem vrhu.

Italijanske 75-milimetrske topovske granate bodo kmalu dočakale varen konec
Italijanske 75-milimetrske topovske granate bodo kmalu dočakale varen konec 

PRIMORSKA> V ponedeljek dopoldne so domačini na Kanalskem vrhu nad Kanalom spravljali prvo pomladansko sečnjo, pri tem pa so opazili več granat, prekinili delo in poklicali regijski center za obveščanje. Na kraj so prihiteli strokovnjaki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) in se lotili dela.

Ko so pirotehniki v ponedeljek znosili vse najdbe na kup, so našteli kar 17 granat, vžigalnikov in bomb. Najtežja je bila osemkilogramska 87-milimetrska topovska granata, po slab kilogram manj so tehtale štiri 76-milimetrske granate, po sedem kilogramov je tehtalo sedem 75-milimetrskih granat, štiri kilograme pa 65-milimetrska granata. Dva 100-milimetrska vžigalnika sta tehtala po dva kilograma, 75-milimetrski vžigalnik pol kilograma, prav toliko je tehtala tudi ročna bomba. Šlo je za italijansko strelivo iz prve svetovne vojne.

“Najprej smo evidentirali najdbe, ki so jih odkrili domačini, nato pa smo se razgledali še malo naokoli in odkrili še veliko drugih,” je povedal poveljnik državne enote za varstvo pred NUS Darko Zonjič.

Granate, vžigalniki in bombe so ležale na širšem območju, razmetane naokoli, na enem mestu pa so jih našli šest. “Ni rečeno, da je bilo tam skladišče določene enote. Domačini so namreč po vojni granate premeščali, z njih odstranjevali medenino in jo prodajali, kar pa se jim je zdelo nevarno, so pustili pri miru,” pojasnjuje Zonjič.

V torek popoldne sta pripadnika državne enote pri Sežani odstranila in na varno shranila italijansko minometno mino, kalibra 81mm iz druge svetovne vojne. V četrtek je domačin v Gradišču pri Vipavi našel dvokilogramsko italijansko ročno bombo tipa oto, na Vojskem pa pet 50-milimetrskih nemških minometnih min, oboje iz druge svetovne vojne.

“V vsakem primeru je pametno, da nam ljudje sporočijo za vsako granato ali bombo, ki jo najdejo, ker se tako izognemo težavam in nevarnostim ob morebitnem požaru. Lep primer, kako nevarna so ta sredstva v ognju, je bil lanski požar pod Sveto Goro,” je pojasnil poveljnik državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Darko Zonjič.

“Danes smo že imeli 149-milimetrsko topovsko granato pod Javornikom. Dela nam ne zmanjka, zelo pestro je. Pozna se, da ljudje zaradi zime dolgo časa niso delali v naravi, zdaj pa imamo od sredine aprila tudi po tri intervencije dnevno,” je včeraj povedal Zonjič. Severnoprimorska enota je letos opravila že 57 intervencij, v skladišču pa imajo že za približno tono in pol eksplozivnih sredstev. Konec maja jih bodo uničili.

“Imeli pa smo že nekaj primerov, ko bi bilo najdbe preveč nevarno premikati, zato smo jih uničili kar na kraju. Nazadnje smo tako postopali v Kranju in Kočevju. Če je v bližini hiša, to ni pomembno. Najpomembnejša je varnost ljudi. V takem primeru zavarujemo območje, evakuiramo ljudi in najdbo uničimo,” razlaga Zonjič. DANIJEL CEK


Najbolj brano