“Življenje je nedotakljivo in sveto”

“Življenje je nedotakljivo in sveto,” je poudarila sodnica Orjana Trunkl po obsodbi Marka Markoviča in Koste Aleksandrova. Zaradi umora Oliankija Vatovca marca lani je Markoviča senat obsodil na najvišjo možno kazen, 30 let zapora, Aleksandrova pa na 27 let zapora.

Po umoru v Čežarjih so policisti raziskovali v več smereh, pogovarjali so se z več kot 700 ljudmi, preverili so DNK 150 oseb, nazadnje pa krog stisnili okoli Izolana in Bolgara  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Po umoru v Čežarjih so policisti raziskovali v več smereh, pogovarjali so se z več kot 700 ljudmi, preverili so DNK 150 oseb, nazadnje pa krog stisnili okoli Izolana in Bolgara  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Marka Markoviča včeraj ni bilo na sodišče, so pa prišli sorodniki Koste Aleksandrova. “Poslušali smo cel kup neresnic,” je sodbo komentirala njegova mama.

Petčlanski kazenski senat je 61-letnemu Izolanu Marku Markoviču in 32-letnemu Bolgaru Kosti Aleksandrovu prisodil visoki zaporni kazni, po kazenskem zakoniku je v Sloveniji najvišja zagrožena kazen 30 let zapora. Toliko je prisodil Markoviču, pri čemer je upošteval tudi to, da je bil pred leti že obsojen zaradi umora v hrvaški Istri. Tri leta manj je prisodil Aleksandrovu, upošteval je, da še ni bil kaznovan, in skrb za mladoletnega otroka. Senat se je strinjal s tožilko, da sta obtožena morila iz koristoljubja in na zahrbten način. Obema je sodišče podaljšalo tudi pripor.

Marko Markovič je bil v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja na Hrvaškem obsojen na 20 let zapora zaradi umora gostilničarja Vita Dolinška, ki je imel restavracijo v Novigradu. Umor se je zgodil v kraju Montrin pri Bujah leta 1991, hrvaški policisti so Markoviča prijeli dve leti zatem, ko jim je tudi pokazal, kje je umorjeni pokopan. Avgusta 1994 je Markovič pobegnil v Slovenijo. Ves čas je zanikal vpletenost v umor in vztrajal, da je šlo za zaroto hrvaških policistov. Leta 1999 so mu zaradi umora sodili na koprskem okrožnem sodišču in mu prisodili 13 let zapora. Iz zapora so ga predčasno izpustili oktobra 2009.

Umor se je zgodil 10. marca lani, v nedeljo zvečer, po tem, ko se je 57-letni Olianki Vatovec vrnil iz trgovine v Sv. Antonu, kjer je bil poslovodja. Zvečer je tam urejal še nekatere stvari, ob 20.21 pa je vklopil alarm in se odpeljal proti domu. Po ugotovitvah obducenta Tomaža Zupanca je umrl med 18. in 23. uro. Po poškodbah na truplu je ugotovil, da sta ga storilca napadla s hrbtne strani. “Po prvem udarcu je padel kot posekan,” je na sodišču pripovedoval obducent Zupanc. Nato sta ga z večjim topim predmetov še trikrat silovito udarila po glavi. Naštel je še najmanj šest udarcev. Vzrok smrti so bile hude poškodbe glave in možganov.

Grozljiv prizor v kantini

Truplo so policisti našli v ponedeljek dopoldne na tleh kantine, v mlaki krvi. Prizor je bil grozljiv, Vatovec je bil napol slečen, glavo je imel ovito v moder delovni kombinezon, usta so bila prevezana s hlačnico, na ritnicah sta bila narisana dva P-ja, kar naj bi nakazovala na domnevno homoseksualnost pokojnega in na seksualni motiv storilcev. A so priče povedale, da je Vatovec pred leti živel z neko gospo, prav tako so v hiši našli več pornografskih kaset in DVD-jev s heteroseksualno vsebino.

Alarm je v ponedeljek zjutraj sprožila Vatovčeva sodelavka. Ko je prišla v službo, je naletela na zaklenjena vrata trgovine. Vatovec se ji ni oglašal niti na telefon, zato je odšla k njemu domov. Ko sta s sosedom vstopila v hišo, sta naletela na pravo razdejanje, pred vrati sta opazila tudi krvave madeže, zato sta poklicala policijo.

Ta je sprva preiskovala v več smereh. Kriminalisti in policisti so opravili več kot 700 razgovorov, z nekaterimi tudi večkrat. Preverili so DNK približno 150 ljudi. Kot je ugotovil tudi senat, pa je bil ključen podatek občanov, ki so v dneh pred umorom in na usodni večer v bližini hiše umorjenega opazili parkiranega volva s koprsko registracijo, v katerem sta bila dva moška. Sledilo je preverjanje alibijev vseh uporabnikov takšnih avtomobilov. Med njimi je bil tudi Markovič, ki pa s policisti ni hotel sodelovati, zato je sum padel nanj.

Sredi lanskega julija so aretirali oba obtožena, Marka Markoviča in Kosto Aleksandrova. Na sodišču sta ves čas trdila, da nista morila. A jima senat ni verjel. Presodil je, da sta izkoristila Vatovčevo zaupanje in ko jima je v kleti, kamor sta ga zvabila, obrnil hrbet, sta se ga lotila. Nato sta pregledala še vse prostore v hiši in jih razmetala. Senat je pritrdil policiji in tožilstvu, da je bil njun motiv koristoljubje. “Napadla sta ga tako, da ni mogel pravočasno zaznati njunega namena, s hrbtne strani, da se ni mogel braniti, kar kaže na zahrbtnost njunega usklajenega delovanja,” je v obrazložitvi sodbe pojasnila sodnica Orjana Trunkl, ki je vodila petčlanski kazenski senat.

Našli so le prazno denarnico

Storila sta kaznivo dejanje z najvišjo stopnjo krivde, načrtovano, zahrbtno in iz koristoljubja, je visoko odmerjeno kazen pojasnila sodnica. Po drugi strani pa je bil Vatovec prijazen, delaven in vesten človek. Znano je bilo, da je posloval le z gotovino in da ni plačeval s karticami. Po podatkih banke je imel na računu vezanih 100.000 evrov, vezava bi potekla šele aprila lani. Rad se je pohvalil glede denarja, je še dodala sodnica. Policisti med ogledom hiše niso našli prav nič denarja, čeprav je Vatovec skoraj vsak mesec ali dva na banki dvignil 1000 evrov. Našli so le prazno denarnico, v njej ni bilo niti bančnih kartic.

Za oba obtožena so bile med drugim obremenjujoče sledi, ki so jih policisti našli na kraju zločina, za Markoviča sledi obuval, za Aleksandrova pa DNK na lepilnem traku, s katerim je imel pokojni zvezane roke. Senat so prepričali tudi drugi dokazi in izjave prič. Verjel je tudi trditvam tožilstva, da sta bila v Čežarjih že 8. marca, a sta od dejanja odstopila, ker Vatovca takrat ni bilo doma.

“Zaradi pohlepa sta posegla v najvišje varovano dobrino, v življenje. Vodila ju je sla po denarju,” je v zaključni besedi poudarila državna tožilka Vanja Chiara Bažec, ki je za Markoviča predlagala 30 let zapora, za Aleksandrova pa 29 let zapora.

Sodba k višjim sodnikom

Zagovornika obeh obtoženih, odvetnica Monika Mavsar in odvetnik Bojan Pečnik, sta že v zaključnih besedah opozarjala na številne dvome, ki so po njunem mnenju ostali tudi po obsežnem dokaznem postopku, odvetnik Pečnik je prepričan, da je bilo med postopkom storjenih več kršitev. Po njegovih besedah je sodni spis “prestreljen s podatki, ki jih je vanj nametala policija”. Po včerajšnji razglasitvi sodbe sta zagovornika napovedala, da se bosta pritožila na višje sodišče.

Marko Markovič včeraj ni prišel na sodišče. Že v ponedeljek je članom senata dejal, da ga lahko obsodijo kar na smrtno kazen. “Ustrelite me. Ničesar me ni strah, le življenja,” je še povedal Markovič. Dodal je, da bi lahko več ur govoril o svojem življenju in o tem, kako so ga na Hrvaškem obsodili zaradi umora.

Razglasitev sodbe je včeraj mirno spremljal Aleksandrov. V sodni dvorani so bili tudi njegov oče, brat in mama, ki po koncu sojenja ni mogla skriti razočaranja. Prepričana je, da je bilo v sodni dvorani slišati veliko neresnic in dodala, da je sodišče zavrnilo številne predloge sinove obrambe, ki bi pokazali drugačno sliko.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano