“To je resna stvar, grozi mi obsodba ...”

Koprski župan Boris Popovič, direktorica občinske uprave Sabina Mozetič in cenilec nepremičnin Rajko Srednik bodo morda že danes slišali, kakšno kazen bo sodišču predlagala državna tožilka, če bo prišla do zaključnih besed. Predsednica senata, sodnica Meri Mikac, je po včerajšnjem sodnem maratonu napovedala, da se sodni postopek končuje.

Sojenje Rajku Sredniku, Sabini Mozetič in Borisu Popoviču je, kot kaže, tik pred koncem Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Sojenje Rajku Sredniku, Sabini Mozetič in Borisu Popoviču je, kot kaže, tik pred koncem Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Sodišče je v zadevi Serming prve predobravnavne naroke razpisalo že jeseni leta 2012, koprski župan Boris Popovič je krivdo po obtožbi prvič zanikal decembra predlani, Sabina Mozetič in Rajko Srednik sta to storila že pred njim. Sojenje se je začelo februarja lani in sodišče je nato razpisalo že približno 20 obravnav.

Spomnimo, koprsko tožilstvo Borisu Popoviču v obtožbi očita, da je pri prodaji občinske parcele v katastrski občini Bertoki (na Srminu) podjetju Serming zagrešil kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali pravic, direktorica občinske uprave Sabina Mozetič in cenilec Rajko Srednik pa naj bi mu pri tem pomagala. Sporen naj bi bil način prodaje, saj naj bi bilo javno zbiranje ponudb napisano na kožo podjetju Serming (sklep o prodaji je župan podpisal maja 2008). Poleg tega pa naj bi Srednik parcelo ocenil prenizko.

Tožilka Janja Hvala je konec februarja obtožbo glede na nove podatke v spisu modificirala in ocenila, da naj bi občinsko blagajno oškodovali za 5,5 milijona evrov. Kvadratni meter parcele naj bi bil vreden 155 evrov, občina pa ga je prodala za 86 evrov.

Izvedenka je postavila višjo ceno

“To ni moped show, ampak zelo resna stvar, saj mi grozi obsodba, zapor, kar bo vplivalo na mojo kariero in življenje, imam tri mladoletne otroke. Te cenitve bi morale biti bolj resne, kot so bile,” je v sodni dvorani poudaril Boris Popovič.

Sodišče je pred kratkim sodni izvedenki Mileni Špenger Benko naročilo že drugo dopolnitev izvedenskega mnenja, ki ga je predstavila na včerajšnjem nadaljevanju sojenja. Ko je pod dopolnitev potegnila črto, je ocenila, da bi bila primerna cena 146 evrov na kvadratni meter in da bi bilo zemljišče, veliko nekaj več kot 79.000 kvadratnih metrov, konec junija 2007, ko je cenitev pripravil Srednik, vredno skupaj 11,605.540 evrov. Pri tem je upoštevala dodatne podatke, ki jih ji je posredovalo sodišče in podatke o prodajah, ki jih je za sodišče pripravila Geodetska uprava. Razlika med njeno in Srednikovo cenitvijo je 4,7 milijona evrov. Do podobne cenitve sta prišla tudi izvedenca, ki sta cenitev pripravila za Nacionalni preiskovalni urad.

Napačen podatek in primerjava neprimerljivega

Srednik je nato sodišču predstavil svoje strokovne pomisleke. Med drugim je ugotovil, da je izvedenka pri cenitvi po uporabi primerljivih prodaj uporabila tudi podatek iz baze geodetske uprave, ki pa se je izkazal za napačnega, saj do omenjenega posla ni prišlo, napačni pa so bili tudi podatki o lastniku in velikosti nepremičnine.

Sam je po podatkih, ki jih je uporabila izvedenka, ob upoštevanju drugih faktorjev in prilagoditev (ob tem, da ni upošteval napačnih podatkov iz baze Gursa) ocenil, da bi bila parcela na Srminu vredna 67,07 evrov na kvadratni meter. Pripravil pa je še eno cenitev, po kateri naj bi bil kvadratni meter sporne parcele vreden 67,81 evrov. Cenilki je med drugim očital, da je primerjala neprimerljive nepremičnine.

Z njim se je strinjal tudi Popovič. “Gospa očitno sploh ne ve, o čem govori,” je poudaril. Izvedenka je parcelo, ob upoštevanju določenih faktorjev, primerjala tudi z nepremičnino v Ulici 15. maja. “To nima veze. To, da primerja Ulico 15. maja s Srminom, je katastrofa. Razlika je ogromna. Tam se dogaja danes, na Srminu pa se bo, ko bo tam zaživel prvi trgovski center.” je še dodal.

Po koncu soočenja izvedenke in obtoženega cenilca pa je imel župan še dodatne pripombe. “To ni moped show, ampak zelo resna stvar, saj mi grozi obsodba, zapor, kar bo vplivalo na mojo kariero in življenje, imam tri mladoletne otroke. Te cenitve bi morale biti bolj resne, kot so bile,” je poudaril: “Gre za zaporno kazen, tu ni več šale. Ne morem v zapor, če je bil upoštevan celo posel, ki ga ni bilo.”

Še pred izvedenko je sodišče zaslišalo Aleša Perovška, vodjo urada za množično vrednotenje nepremičnin na geodetski upravi. Povedal je, da Srednik ni bil nikoli uporabnik plačljive aplikacije PREG in ni nikoli pridobival plačljivih podatkov Gurs.

“Delal sem pošteno”

To je na eni od prejšnjih obravnav povedal tudi Srednik, pojasnil je, da je pri svojih cenitvah uporabil brezplačno bazo podatkov ETN. Perovšek je pojasnil, da je bila ta uporabnikom na voljo šele od jeseni leta 2007. Srednik je tudi v svojem zagovoru dejal, da naj bi jo uporabil že pri cenitvi parcele na Srminu in pri cenitvi, ki jo je pripravil že februarja leta 2007.

Včeraj pa je Srednik pojasnil, da je, kolikor se spominja, takrat res imel dostop do neke baze podatkov oziroma da je uporabljal podatke, ki jih je dobil od prijateljev, znancev, kolegov, kupcev, a se ni točno spomnil, kdo mu jih je posredoval. “Takrat je bilo malo podatkov, težko jih je bilo pridobiti, večinoma so jih šteli za poslovno skrivnost,” je še pristavil: “Cenitev sem delal pošteno in v dobri veri.”

Sojenje se nadaljuje danes in predvidoma tudi v petek. Sodnica Meri Mikac je včeraj napovedala, da se sojenje končuje. Danes naj bi pregledali še nekatere listine, nato pa bi lahko bile na vrsti že zaključne besede. Najprej bo besedo dobila tožilka.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano