Galetovi leto zapora

Nekdanja stečajna upraviteljica Suzana Gale in njen nekdanji pomočnik Sebastjan Čagran sta od koprskega podjetnika zahtevala 20.000 evrov podkupnine in ne plačila odškodnine za stečajni postopek, je včeraj razsodila sodnica Tatjana Pavlovec.

Suzano Gale (prva z leve) in Sebastjana Čagrana je sodnica obsodila, Andrejo Terpotec 
(v sredini) pa oprostila Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Suzano Gale (prva z leve) in Sebastjana Čagrana je sodnica obsodila, Andrejo Terpotec (v sredini) pa oprostila Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER >Galetovi je prisodila leto zapora in 15.000 evrov kazni, Čagranu pa leto pogojne in 5000 evrov denarne kazni. Njegovo sestro, ki naj bi pripravila ponarejeno stečajno bilanco, je oprostila.

“Da je šlo za podkupnino, nesporno izhaja iz prvih treh pogovorov. Čagran je Škerliču nekajkrat rekel, naj prinese gotovino. Te in druge besede v tej fazi nedvomno pomenijo, da gre za denar, ki ga ne bi nakazali na račun stečajnega postopka,” je koprska okrožna sodnica Tatjana Pavlovec včeraj popoldne pojasnila, zakaj je ljubljansko odvetnico Suzano Gale in njenega pomočnika Sebastijana Čagrana obsodila zaradi jemanja podkupnine. Od koprskega podjetnika Dejana Škerliča sta namreč terjala 20.000 evrov podkupnine.

Škerlič se je namreč s svojim podjetjem Montec (bil je najemnik bencinskega servisa pri koprskem Mercatorju) znašel v škripcih, sodišče pa mu je za stečajno upraviteljico postavilo odvetnico Gale. Ta je med pregledom listin ugotovila vrsto nepravilnosti, nakar naj bi Škerliču ponudila kupčijo: če bi ji dal 20.000 evrov, bi v bilancah te nepravilnosti izginile. Škerlič je zadevo prijavil kriminalistom, ti so mu izročili označen denar, ki ga je odnesel Galetovi, nakar so njo in njenega pomočnika aretirali.

20.000 evrov brez potrdila

Obtožena Suzana Gale in Čagran sta se zagovarjala, da bi denar položila na stečajni račun in da je bil namenjen stečajni masi oziroma poplačilu upnikov. Sodnica jima ni verjela in je njuno terjanje denarja označila za tipičen primer podkupovanja in je nadaljevala: “Ko tisti, ki zahteva podkupnino, za izplačan denar, ne da potrdila, ampak trdi, da mu mora tisti, ki denar izroča, verjeti na besedo. Tudi ko ji je v njeni pisarni izročil denar, mu ni dala potrdila.”

Glede očitkov Čagranovi sestri Andreji Terpotec, da je kot računovodkinja po navodilih Galetove priredila bilance podjetja Montec, je sodnica ocenila, da ni slišala ali videla nobenih dokazov, ki bi te očitke potrdili, zato jo je oprostila. Galetovo pa je oprostila v tistem delu obtožbe, po katerem naj bi terjala podkupnino od arhitekta Andreja Kržišnika, za katerega je vodila njegov osebni stečaj.

Denar skrili na nadstrešek?

Pred razglasitvijo sodbe so se včeraj obtoženi in njihovi odvetniki zvrstili v sklepnih besedah. Skoraj dve uri je govoril odvetnik Galetove Milan Krstić, ki je poudaril, da je bila njegova stanovska kolegica le ostra in dosledna stečajna upraviteljica. “Ni hotela pokazati, da se Škerliča boji, zato je bila malo bolj ostra in arogantna. Čagran pa je nivo komunikacije prilagodil Škerliču, zato je govoril, da bo po plačilu bilanca popravljena. Hotela sta le povečati stečajno maso, da bi lahko s stečajem poplačali več upnikov,” je poudaril.

Krstić ima tudi zanimivo teorijo o tem, kako se je 20.000 evrov v dveh ovojnicah in vrečki za kruh znašlo na nadstrešku pod oknom odvetniške pisarne Galetove. “Možno je, da je denar na nadstrešek nekdo skril pred čudnimi neznanci, ki so se smukali okrog stavbe in na stopnišču,” je dejal. Neznanci na stopnišču so bili namreč policisti, ki so prišli aretirat Galetovo in Čagrana. Vso krivdo je Krstić pripisal tožilstvu in predvsem policiji, ki naj bi s sklepno akcijo preprečila, da bi denar položili na stečajni račun, ki bi ga lahko po njegovih besedah odprli tisti dan.

Delala brez rokavic

Čagranov odvetnik Franc Rojko je dejal, da je tožilstvo pri njegovem klientu zgrešilo pravno kvalifikacijo dejanja. “Ni šlo za nikakršno posredovanje, ampak je Čagran zahteval od Škerliča, naj izroči 20.000 evrov gotovine. To zahtevo je neposredno izrekla Galetova, denar pa je Škerlič izročil njej,” je sklenil. Odvetnik Terpotčeve Gorazd Gabrič pa je trdil, da bi se na zatožni klopi znašla katerakoli računovodkinja, ki bi jo Galetova prosila za pripravo stečajne bilance. “Nihče ji ni naročil, kaj naj napiše v bilanco, nikjer ni nobenega pogovora o tem, ničesar,” je dejal Gabrič.

“Res je, da z njimi nisem ravnala v rokavicah. To priznam. Nisem pa zahtevala podkupnine,” je o odnosih z direktorji podjetij v stečaju poudarila Galetova, nato pa ob nekaj solznih prekinitvah govorila o težkem položaju svoje družine in o svojih zdravstvenih težavah, ki jih je imela zaradi tega postopka. Čagran je zatrdil, da je bil vseskozi prepričan, da gre 20.000 evrov v stečajno maso, njegova sestra pa, da ji nihče ni dal nobenega navodila, kakšno bilanco naj pripravi. Na sodbo se bosta najverjetneje pritožila tako obsojena kot tožilstvo.

DANIJEL CEK


Najbolj brano