“Boste šteli?” “Sebastijan bo.”

“Tisto sem zbral, kot smo se dogovorili. Ni bilo lahko. Ampak zdaj hočem neko garancijo,” je odvetnici Suzani Gale februarja 2009 tik pred predajo ovojnice z 20.000 evri dejal koprski podjetnik Dejan Škerlič. “Ja, zdaj vam bom dala izjavo,” je odgovorila odvetnica, nekaj minut kasneje pa so na njenih rokah škrtnile lisice.

Obtoženi jemanja podkupnine in pomoči pri tem (z desne): Suzana Gale, Andreja Terpotec in Sebastijan Čagran Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Obtoženi jemanja podkupnine in pomoči pri tem (z desne): Suzana Gale, Andreja Terpotec in Sebastijan Čagran Foto: Zdravko Primožič/Fpa

KOPER > S poslušanjem posnetih pogovorov med odvetnico Suzano Gale, njenim pomočnikom Sebastijanom Čagranom in koprskim podjetnikom Dejanom Škerličem tik pred sklepno akcijo koprskih kriminalistov februarja 2009 se je včeraj nadaljevalo sojenje Galetovi, Čagranu in njegovi sestri Andreji Terpotec.

Galetova naj bi za prirejanje bilanc kot stečajna upraviteljica Škerličevega podjetja od njega zahtevala in vzela 20.000 evrov, zaradi česar ji tožilstvo očita jemanje podkupnine.

Enako dejanje očita tudi Čagranu, njegovi sestri pa pomoč pri tem dejanju.

“Vaša garancija bo to, da vam bom dala izjavo, da vse štima,” je Galetova tik pred predajo denarja dejala Škerliču in ga opomnila, če se zaveda, kakšno odgovornost nosi pri tem.

Škerlič, ki so mu koprski kriminalisti pred srečanjem izročili 20.000 evrov označenih bankovcev in mu na obleko namestili mikrofon, ji je nato pojasnjeval, kako je zabredel v težave po sporu z OMV-jem in da je po mnogih letih v poslu pač imel smolo. Medtem je Čagran po ukazu Galetove prekopiral “dragoceno” izjavo in se vrnil z njo v pisarno.

Katastrofa ali svoboda

“Kaj bi si lahko še želeli na vašem mestu?” ga je vprašala odvetnica in mu izročila izjavo. Škerlič je po nekaj trenutkih tišine globoko izdihnil in rekel: “Katastrofa.”

“O ne,” ga je popravila Galetova, “za vas že ne. Temu se reče svoboda. A se tega sploh ne zavedate.” Škerlič jo je vprašal, zakaj je v izjavi napisala, da jo je sestavila na njegovo prošnjo, Galetova pa se je odločila, da to lahko tudi izbrišejo.

“Dobro,” je Škerlič dejal, ko je prebral popravljeno izjavo, “rešimo pol zadevo?”“Mhm,” je pritrdilno zamrmrala Galetova. “Evo,” je Škerlič dejal ob glasnem šelestenju papirja. “Boste prešteli?” “Sebastijan bo,” mu je odgovorila.

Sledili so šumi trganja papirja, nato pa zvoki štetja denarja. Približno dve minuti je Čagran štel denar v smrtni tišini. “To odnesi tja, to spravi,” mu je ukazala Galetova in nadaljevala: “Zdaj je tako: od OMV-ja je treba dobiti odškodnino. Potrebujem račune vaše investicije, to morajo plačati.” S Škerličem sta se nato pogovarjala o strategiji do OMV-ja, vmes ga je prosila še za cigareto, nato pa poklicala pravnico OMV v Koper.

Lisice so škrtale

Med pogovorom je slišati, kako nekdo potrka na vrata in vstopi. “Lahko odložite slušalko,” jo prosi neznani moški. “Samo malo,” mu odgovori Galetova, v naslednjem trenutku pa je slišati, kako je slušalko odložila. “S policije smo, s policijske uprave Koper, zaradi kaznivega dejanja jemanja podkupnine vam je zdaj vzeta prostost,” je povedal kriminalist, ki se je ob tem tudi predstavil z imenom in priimkom. “To pa ne bo držalo ...” je odgovorila Galetova.

“Jezus Marija, kaj pa je zdaj to!” je nadaljevala ob škrtanju lisic. “Jaz?” je nato vprašal Čagran. “Tudi vi,” je odgovoril kriminalist in znova je bilo slišati lisice.

“Ta posnetek je dokaz, da je šlo za resno delo in nobeno podkupovanje,” je dejal odvetnik obtožene Milan Krstič, Galetova pa je pripomnila, da ni bilo slišati zvonca vhodnih vrat in da so torej policisti vdrli v njene prostore.

Postopek z motnjo

Na vprašanje sodnice Tatjane Pavlovec, ali je odprla stečajni račun za družbo Montec, je odgovorila, da je tajnici naročila, naj ga odpre, vendar ni preverjala, ali je tajnica to storila.

Galetova se namreč zagovarja, da bi denar položila na omenjeni račun in ga uporabljala v postopku stečaja. “To je bil edini postopek, ko račun ni bil odprt takoj, ampak se je očitno pojavila neka motnja,” je dejala in pokazala dopise, ki naj bi dokazovali, da računa ni mogla odpreti, ker Škerlič ni dvigoval njenih pošiljk.

Včeraj bi sicer morala pričati tudi koprska kriminalista, pred tem pa ponovno Škerlič, ki pa se sodišču izmika. Kljub vabilom namreč že tretjič ni prišel na sodišče, zato je sodnica prosila policijo, naj ga privede. Policisti so kmalu sporočili, da ga niso našli nikjer, da pa so jim povedali, da se je odpeljal v Ljubljano.

Znova ga bodo poskušali najti prihodnji teden, ko se bo sojenje nadaljevalo.

DANIJEL CEK


Najbolj brano