Po preiskavi ukrepi tudi v Valdoltri

Po četrtkovih hišnih preiskavah, povezanih s sumi korupcije v zdravstvu, so danes sledile prve posledice za osumljene. V. d. direktorja Ortopedske bolnišnice Valdoltra Radoslav Marčan je povedal, da je danes zjutraj odredil takojšen preklic pooblastil vodenja obema zaposlenima, ki sta osumljena prejemanja podkupnin.

 V. d. direktorja Ortopedske bolnišnice Valdoltra Radoslav Marčan je povedal, da je danes zjutraj odredil takojšen preklic pooblastil vodenja obema zaposlenima, ki sta osumljena prejemanja podkupnin Foto: Tomaž Primožič/Fpa
V. d. direktorja Ortopedske bolnišnice Valdoltra Radoslav Marčan je povedal, da je danes zjutraj odredil takojšen preklic pooblastil vodenja obema zaposlenima, ki sta osumljena prejemanja podkupnin Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Prav tako ne bosta odločala več o izbiri zdravstvenega materiala in medicinske opreme.

Radoslav Marčan je naročil tudi interni pregled razpisne dokumentacije, pogodb, korespondence in nabav z omenjenimi podjetji. “Odločitev o ukrepih bom sprejel po ugotovitvah notranjega nadzora in preiskovalne komisije,” je dejal.

V Valdoltri naj bi bila korupcije osumljena kirurg ortoped Robert Cirman in vodja lekarne Nataša Faganeli.

Vodstvo celjske bolnišnice je zdravniku Miodragu Vlaoviću, ki je osumljen nedovoljenega sprejemanja daril, odvzelo pooblastila predstojnika travmatološkega oddelka. Prav tako ga je vodstvo razrešilo sodelovanja v vseh komisijah, ki so kakorkoli povezane z javnim naročanjem, so sporočili iz celjske bolnišnice.

Poleg tega bo bolnišnica izvedla revizijo vseh postopkov izbire medicinskega materiala in zdravstvenih pripomočkov, pri katerih je sodeloval Vlaović ter postopke izbire materialov, ki jih bolnišnici dobavljajo podjetja, ki so v postopku kriminalistične preiskave, so sporočili.

Vodstvo bolnišnice je z Vlaovićem že opravilo razgovor in ga seznanilo s svojimi odločitvami. Po poročanju POP TV je Vlaović krivdo priznal. Svoje delo v celjski bolnišnici bo naprej opravljal kot zdravnik specialist na travmatološkem oddelku. Če bo odsoten, pa bodo obravnavo njegovih bolnikov prevzeli ostali zdravniki s travmatološkega oddelka.

Ocene o morebitnem oškodovanju bolnišnice še nimajo, ocenjevali pa jo bodo lahko takrat, ko bodo znani rezultati kriminalistične preiskave. Po neuradnih informacijah naj bi Vlaović podkupnine prejemal od podjetja Remedium.

Revizija postopkov naročanja

Vodstvo celjske bolnišnice je Vlaovića razrešilo tudi sodelovanja v vseh komisijah, ki so kakorkoli povezane z javnim naročanjem. Poleg tega bo bolnišnica izvedla revizijo vseh postopkov izbire medicinskega materiala in zdravstvenih pripomočkov, pri katerih je sodeloval Vlaović ter postopke izbire materialov, ki jih bolnišnici dobavljajo podjetja, ki so v postopku kriminalistične preiskave.

Tudi osumljenega novomeškega zdravnika, šlo naj bi za ortopeda Gregorja Kavčiča, bodo umaknili iz komisije, ki so povezane z javnim naročanjem. A direktorica Splošne bolnišnice Novo mesto Mira Retelj opozarja, da nabava zdravil in medicinskih pripomočkov v bolnišnici poteka preko javnih naročil, tako da o kakšnih nepravilnostih po njenem mnenju ni moč govoriti.

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so navedli, da so sami v zadnjih mesecih, še pred začetkom zadnjih preiskav korupcije v zdravstvu, posumili na več nepravilnosti, povezanih z inštitutom, in ukrepali. Za več zadev so zbrali obsežno dokumentacijo in jo predali v obravnavo specializiranemu državnemu tožilstvu, so pojasnili.

Pri zdravniku našli večjo količino denarja

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor pa so pojasnili, da v tem trenutku še nimajo pravnih podlag za ukrepanje proti osumljenemu zdravniku. V UKC Ljubljana zadeve ne komentirajo, je pa Televizija Slovenija poročala, da naj bi osumljeni radiolog v UKC Ljubljana Zoran Milošević krivdo priznal. Neuradno naj bi povedal, da so mu na račun v Nemčiji vsake tri mesece nakazovali 70.000 evrov. Po poročanju spletnega portala 24ur.com pa je Milošević poudaril, da krivde ni priznal, skupaj z odvetniki pa bo kmalu pripravil odgovor na očitke.

Drug osumljeni zdravnik v UKC Ljubljana, predstojnik klinike za ortopedijo Vane Antolič pa naj bi po poročanju televizije imel na Društvu za razvoj ortopedije večje količine denarja.

Po poročanju Dnevnika imata radiologa Zoran Milošević in Jožef Matela od leta 2009 do vključno 2012 na računih njunih s. p. do centa enake prihodke. Leta 2009 so prihodki pri obeh znašali 33.520 evrov, leto kasneje 32.988 evrov, leta 2011 81.258 in lani 71.618 evrov. Gregor Kavčič in Robert Cirman pa sta imela v teh štirih letih na računih svojih podjetij vsak po približno 120.000 evrov prihodkov.

Se je pa oglasil lastnik in direktor enega od podjetij, za katere se je v medijih omenjalo, da so vpletena v preiskavo oziroma naj bi podkupovala zdravnike. Direktor Remediuma Darko Žafran je zanikal vpletenost v podkupovanje. Priznal je, da so ga v četrtek obiskali kriminalisti, ki so pregledali dokumentacijo. Pravi, da ga je v to zgodbo hotelo vplesti podjetje Emporio Medical, kjer je bil prej zaposlen.

Podjetje Emporio Medical izgubilo posle

Glede na papirje, ki jih je prejel od policistov, predhodna preiskava poteka pri podjetju Emporio Medical, kjer je bil prej zaposlen, in “je obtoženo nedovoljenih poslov”, je pojasnil. “Na žalost so v tej slepi sili skušali prenesti krivdo in svoje napake na vse nekdanje zaposlene,” pravi Žafran.

Ob tem je poudaril, da tudi kot zaposleni pri Emporio Medical sam ni nikoli dajal podkupnin. Zaposlen je bil namreč kot komercialist in predstavnik podjetja na terenu in tako ni imel nobene izvršilne moči, je pojasnil. “Za vse finančne stvari so skrbeli in imeli vpliv nadrejeni, to je vodstvo podjetja, zastopniki in računovodstvo. Mi smo zgolj predstavljali izdelke na terenu,” je dodal.

Po poročanju Dnevnika je sicer Emporio Medical lani izgubilo praktično vse posle v zdravstvu, čeprav je imelo v zadnjih petih letih okoli pet milijonov evrov prihodkov na leto. To je sovpadalo ravno z začetkom poslovanja Remediuma; po nekaterih informacijah naj bi se Žafran, preden jim je “odpeljal posle”, sprl z nekdanjimi sodelavci.

Po neuradnih podatkih Kanala A je ravno Emporio Medical tisto podjetje, ki je prijavilo domnevna podkupovanja, potem ko samo ni moglo več tega plačevati. Direktorica podjetja Urška Jurkovič je sicer za omenjeni medij to zanikala, je pa dejala, da po takšnem principu delajo praktično vsi dobavitelji medicinske opreme v državi.

Največ naročil za Mark Medical

Poleg Remediuma so se v medijih omenjala še tri podjetja, ki naj bi podkupovale zdravnike, in sicer Mark Medical, Oriana in Advanta. Daleč največji obseg poslovanja s slovenskim zdravstvom med navedenimi je glede na podatke iz aplikacije Supervizor v zadnjih desetih letih zabeležilo podjetje Mark Medical, in sicer skoraj 165 milijonov evrov. Njegova največja odjemalca sta UKC Ljubljana z 69,5 milijona evrov prometa v tem času, ter UKC Maribor z nekaj manj kot 32,4 milijona evrov prometa.

Hišne preiskave v okviru obsežne kriminalistične preiskave korupcije v zdravstvu so se končale v četrtek pozno zvečer, je pojasnila tiskovna predstavnica policije Vesna Drole. Po njenih besedah so vse osebe, ki so jih pridržali v okviru preiskave, že na prostosti.

Danes se je na zadevo odzvala tudi predsednica vlade Alenka Bratušek. “Prav je, da se stvari raziščejo in da se najdejo krivci, tako za bančno luknjo kot za težave v zdravstvu pa verjetno še na kakšnem področju,” je dejala. Dodala je, da je hvaležna, da se je nekdo opogumil in da so organi, ki so morali ukrepati, tudi ukrepali.

Tudi generalni državni tožilec Zvonko Fišer meni, da je prav, da so stekle preiskave poslov v zdravstvu. Konkretnih odprtih zadev pa ne more komentirati.

STA


Najbolj brano