Dobrota še ni izumrla

Popraznični torek bo za Primorsko, njeno zdravstvo in socialo eden opaznejših mejnikov. Morda za koga le kamenček, a pomemben. V Kopru bo - kot prva na Primorskem in tretja v državi - vrata odprla tako imenovana Pro Bono ambulanta. Ambulanta, ki bo omogočila zdravljenje vsem, ki si zaradi stiske in revščine ne zmorejo plačati niti osnovnega zdravstvenega zavarovanja.

Ob tem ni pomembno, ali je kdo v takšno stisko zašel po svoji ali po krivdi delodajalca, ki mu prispevkov za zdravstvo ni plačeval. Prav tako ni pomembno, ali gre za domačina, priseljenca ali brezdomca. Takšna ambulanta enakovredno in prijazno sprejme in zdravi vsakogar, ki to potrebuje.

Pravica do zdravstvene oskrbe in zdravljenja je ena temeljnih človekovih pravic, zapisana tudi v ustavi. Tega se zavedajo vsi zdravstveni delavci, ki pa so hkrati celo v prekršku, če v običajni ambulanti sprejmejo bolnika, ki zdravstveno ni zavarovan. Izjema so le oboleli za rakom, nalezljivo boleznijo, diabetesom, luskavico, duševno in živčno-mišično boleznijo. Za druge bolezni - teh je še dolga vrsta - predpisi nezavarovanim zdravljenja ne omogočajo ...

Gre za svojevrsten paradoks - ustava uzakonja za vsakogar pravico do zdravstvene oskrbe, praksa pa jo ne le omejuje, temveč celo prepoveduje. Prav zato, da bi tudi ti oboleli le prišli do zdravnika in zdravljenja, so vzniknile Pro Bono ambulante.

Zdravniki ocenjujejo, da jih bo - če bodo razmere še slabše - v prihodnje vse več, potreb po njih pa tudi. Zato je toliko pomembneje, da so jim naklonjene lokalne skupnosti, strokovne ustanove, humanitarna združenja, organizacije, posamezniki. Ki se vselej odzovejo, ko je treba pomagati z denarjem, prostori, kadri ... Pa naj gre za naravne katastrofe, nesreče, stisko, revščino.

Vse to potrjuje, da smo vendarle še družba, kjer dobrota še ni povsem izumrla. Da nam je še mar za ljudi ob in okrog nas.

#092-probono-akt


Preberite še


Najbolj brano