Kako kaže strankam v zadnjih dveh javnomnenjskih raziskavah?

Po zadnji volilni napovedi, ki jo je za časnika Dnevnik in Večer pripravila agencija Ninamedia, se največja podpora na volitvah v DZ obeta strankama Gibanje Svoboda in SDS. Gibanje Povežimo Slovenijo ima že več dni dovolj podpore za prestop parlamentarnega praga, usoda LMŠ in SAB pa je negotova.

 Foto: Nace Novak
Foto: Nace Novak

LJUBLJANA > Največ glasov (26,3 odstotka) agencija Ninamedia trenutno napoveduje Gibanju Svoboda, ki zadnje dni beleži stabilno podporo. Drugouvrščena SDS (23,7 odstotka) je v zadnji predvolilni meritvi javnega mnenja podpora upadla za slaba dva odstotka.

SD in Levica zabeležili padec

Na tretjem mestu je SD (8,1 odstotka), ki je v zadnji meritvi na tem mestu zamenjala stranko Levica (7,7 odstotka). Obe stranki beležita padec, pri čemer je Levici podpora padla za slabo odstotno točko.

Četrto mesto zaseda NSi (7,4 odstotka), ki ji je po rahli krepitvi podpora spet nekoliko upadla, mesto za njimi je Gibanje Povežimo Slovenijo (4,6 odstotka), ki jim je podpora v zadnjih dveh meritvah narasla za pol odstotne točke.

Rahlo se je okrepila tudi podpora LMŠ (3,7 odstotka) in SAB (3,5 odstotka). Obe stranki se borita za prestop parlamentarnega praga.

Pod parlamentarnim pragom bi ostale stranke Resni.ca (3,1 odstotka), Piratska stranka (2,2 odstotka), Dobra država (dva odstotka), Vesna (1,7 odstotka), Naša dežela (1,6 odstotka), SNS (1,2 odstotka) in DeSUS (en odstotek).

Agencija Ninamedia je med 16. in 19. aprilom anketirala 900 ljudi po t. i. metodi tracking poll.

Kako kaže strankam v zadnji anketi Mediane?

Po zadnji anketi pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami, ki pa jo je za POP TV in časnik Delo opravila Mediana, sta Gibanje Svoboda in SDS precej blizu skupaj. Anketa kaže preboj v parlament še trem strankam, SD, Levici in NSi, blizu parlamentarnega praga so s podobnimi rezultati še Piratska stranka, Povežimo Slovenijo in Gibanje Resni.ca.

Da bodo glas dali Gibanju Svoboda, se je izreklo 21,1 odstotka vprašanih, za SDS pa 20,5 odstotka. Ob upoštevanju le opredeljenih, ki se bodo verjetno udeležili volitev, bi se Gibanju Svoboda obetalo 26,1 odstotka, SDS pa 24,4 odstotka.

Sodeč po anketi, bi se v državni zbor uvrstile tudi SD, Levica in NSi. Med opredeljenimi, ki se bodo zelo verjetno udeležili volitev, so med seboj skoraj izenačene, SD bi dobila 7,8 odstotka, Levica in NSi po 7,7 odstotka.

Nekoliko bolje kot v preteklih anketah kaže SAB, ki bi jo izbralo 5,6 odstotka opredeljenih verjetnih udeležencev volitev.

Še tri stranke so blizu parlamentarnega praga s podobnimi rezultati, in sicer Piratska stranka in Povežimo Slovenijo s po 3,1 odstotka podpore in in Gibanje Resni.ca s tremi odstotki. LMŠ bi dobila 2,7-odstotno podporo.

Sledijo Zdrava družba (1,5 odstotka), Naša dežela (1,4 odstotka), DeSUS 1,2 odstotka, Naša prihodnost (1,1 odstotka) in Vesna (1 odstotek).

Kot so navedli, 7,1 odstotka sodelujočih v anketi pravi, da ne ve, komu bi namenili glas, 3,2 odstotka ne bi nikomur, 4,5 odstotka pa jih ni želelo odgovoriti.

Po navedbah Dela analitiki opozarjajo, da ni mogoče narediti še nobenih zaključkov in da lahko med petkom in nedeljo svojo volilno namero spremeni še četrtina.


Najbolj brano