Ni še znano, kdo je napisal neuradni dokument o spremembi mej na Zahodnem Balkanu

Spletni portal Necenzurirano je danes objavil neuradni diplomatski dokument, t.i. non-paper, o mejah na Zahodnem Balkanu, o obstoju katerega se je preteklih dneh ugibalo in je sprožal številne odzive. Kdo ga je spisal, ni razvidno, del vsebine pa naj bi po informacijah portala nastal v Budimpešti. V Bruslju še naprej zatrjujejo, da dokumenta niso videli.

Plaz ugibanj o obstoju t. i. non-paperja se je sprožil v začetku 
tedna, ko je portal politicki.ba poročal, da je premier Janez Janša 
predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu(na fotografiji) v 
februarju ali marcu izročil dokument, v katerem naj bi kot temo 
slovenskega predsedovanja Svetu EU navedel spremembo meja 
na Zahodnem Balkanu oziroma "dokončanje razpada Jugoslavije". Foto: Thierry Monasse
Plaz ugibanj o obstoju t. i. non-paperja se je sprožil v začetku tedna, ko je portal politicki.ba poročal, da je premier Janez Janša predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu(na fotografiji) v februarju ali marcu izročil dokument, v katerem naj bi kot temo slovenskega predsedovanja Svetu EU navedel spremembo meja na Zahodnem Balkanu oziroma "dokončanje razpada Jugoslavije". Foto: Thierry Monasse

LJUBLJANA > Plaz ugibanj o obstoju t. i. non-paperja se je sprožil v začetku tedna, ko je portal politicki.ba poročal, da je premier Janez Janša predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu v februarju ali marcu izročil dokument, v katerem naj bi kot temo slovenskega predsedovanja Svetu EU navedel spremembo meja na Zahodnem Balkanu oziroma "dokončanje razpada Jugoslavije".

V Bruslju še naprej zatrjujejo, da neuradnega dokumenta o mejah na Zahodnem Balkanu, ki naj bi ga po poročanju medijev premier Janez Janša posredoval predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu, niso videli. So pa visoki diplomatski viri v EU danes izpostavili, da spreminjanje meja v regiji "ni dobra ideja, saj bi to odprlo Pandorino skrinjico". Tudi danes je več virov v Bruslju zatrdilo, da neuradnega diplomatskega dokumenta oziroma non-paperja o spreminjanju meja v regiji, o katerem poročajo mediji, niso videli, in dodalo, da ga tako ne morejo komentirati. V Evropski komisiji so v torek povedali, da niso seznanjeni z domnevnim neuradnim dokumentom o mejah na Zahodnem Balkanu. V povezavi z domnevno vsebino dokumenta pa so v komisiji izpostavili, da je stališče EU o mejah v regiji jasno - ničesar ni treba spreminjati. V Michelovi tiskovni službi so na vprašanja, ali oziroma kdaj so dokument prejeli in kako komentirajo njegovo vsebino, doslej povedali le, da prejetja dokumenta ne morejo potrditi.

Janša: Slovenija resno išče rešitve za razvoj regije in perspektivo EU za države Zahodnega Balkana

Janša je o tem dejal, da je Michela nazadnje srečal lani in da bi mu tako težko februarja ali marca letos kar koli predal. Izpostavil je, da Slovenija "resno išče rešitve za razvoj regije in perspektivo EU za države Zahodnega Balkana".

Na zunanjem ministrstvu so kot edini neuradni dokument, h kateremu je pristopila Slovenija glede Zahodnega Balkana, navedli hrvaški dokument s konca lanskega leta o evropski perspektivi BiH. To je v sredo dejal tudi minister Anže Logar in zagotovil, da se strategija Slovenije do Zahodnega Balkana ni spremenila.

Tudi Evropska komisija z domnevnim dokumentom ni seznanjena, stališče EU o mejah v regiji pa da je jasno - ničesar ni treba spreminjati.

Neimenovani ameriški diplomatski viri so za STA nakazali, da tudi v ZDA niso videli tega dokumenta. V State Departmentu pa so za STA uradno pojasnili, da spreminjanju meja v Bosni in Hercegovini niso naklonjeni, odgovoru na vprašanje, ali vedo za obstoj omenjenega dokumenta, pa so se izognili. Izpostavili so le, da ZDA "podpirajo suverenost in ozemeljsko celovitost" BiH, kot to določa tudi Daytonski sporazum. ZDA tudi podpirajo "demokratično, vključujočo in uspešno BiH in njeno pot k polnopravnemu članstvu v evroatlantskih integracijah". ZDA podpirajo želje vseh držav Zahodnega Balkana po članstvu v EU. "Prihodnost Zahodnega Balkana je zgolj znotraj EU," so še sporočili iz Washingtona.

Do Michela naj bi prišel mimo uradne diplomatske pošte

Portal Necenzurirano pa je danes objavil non-paper, ki je v Sloveniji sprožal zlasti vprašanja v zvezi z morebitno spremembo politike do Zahodnega Balkana.

Dokument z naslovom Zahodni Balkan - pot naprej so po njihovih informacijah v Michelovem kabinetu prejeli v februarju. Kdo ga je spisal, ni razvidno - je brez glave in podpisa - niti po navedbah portala uradno ni mogoče izvedeti. Do Michela naj bi prišel mimo uradne diplomatske pošte.

Po zatrjevanju njihovih virov zagotovo ni nastal na slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve. "Del njegove vsebine naj bi po nekaterih informacijah spisali v Budimpešti. Kljub temu se v bruseljskih diplomatskih krogih o njem govori kot o 'slovenskem' dokumentu, saj naj bi Janšev kabinet sodeloval pri njegovem pošiljanju na različne naslove," poroča portal.

Predlagajo združitev Kosova in Albanije

Dokument v uvodu omenja težave z "nerešenimi nacionalnimi vprašanji Srbov, Albancev in Hrvatov", ki so izbruhnile po razpadu Jugoslavije. Kot ključna nerešena vprašanja izpostavlja trenutno težko predstavljivo evropsko perspektivo Srbije in Kosova, medtem ko da je članstvo BiH v EU mogoče v celoti izključiti; prazen prostor naj bi izkoristila Turčija, ki je povečala vpliv v BiH in v Severni Makedoniji, razen Turčije in še nekaterih pa naj z razmerami v BiH ne bi bil zadovoljen nihče.

Kot rešitve predlagajo združitev Kosova in Albanije, češ da se na Kosovu želi 95 odstotkov prebivalstva združiti z matičnim albanskim narodom, položaj pa da je podoben v Albaniji. Srbski del Kosova bi glede na dokument po zgledu Južne Tirolske dobil poseben status.

Kot drugo rešitev dokument navaja združitev večine ozemlja Republike Srbske s Srbijo, češ da bi bilo tako "mogoče v pretežni meri rešiti srbsko nacionalno vprašanje". V tem primeru je Srbija pripravljena soglašati z združitvijo Kosova in Albanije, piše.

Rešitev "hrvaškega nacionalnega vprašanja" pa vidijo v združitvi večinsko hrvaških kantonov v BiH s Hrvaško ali s podelitvijo posebnega statusa hrvaškemu delu BiH, prav tako po vzoru Južne Tirolske.

Bošnjaki bi glede na navedbe v dokumentu s tem dobili neodvisno delujočo državo in prevzeli polno odgovornost zanjo. Na referendumu bi ljudje odločali med vstopom v EU ali prihodnostjo zunaj EU.


Najbolj brano