V Kopru bo še državno prvenstvo

Potem ko je ves spomladanski in zgodnji poletni program plavalnih tekem za mlajše kategorije odpadel, je septembra PZS uspela izpeljati nekaj pokalnih in šolskih tekmovanj s kakovostno primorsko udeležbo. Koper bo od petka do nedelje gostil še državno prvenstvo mlajših dečkov in deklic.

Koprski bazen Bonifika bo  od petka do nedelje prizorišče državnega prvenstva za mlajše  dečke in deklice. Foto: Mirjana Cerin
Koprski bazen Bonifika bo od petka do nedelje prizorišče državnega prvenstva za mlajše dečke in deklice. Foto: Mirjana Cerin

Kamniški plavalni klub je organiziral državno prvenstvo osnovnih in srednjih šol v 50-metrskem bazenu. V vodo se je pognalo kar 300 plavalcev iz 88 šol.

V srednješolski konkurenci je najkakovostnejši izid po mednarodnih tablicah na 50 metrov prosto dosegel Jaka Pušnik iz ljubljanske gimnazije Šiška, ki je za 613 točk progo preplaval v manj kot 25 sekundah (214,61). Izvrsten drugi rezultat je prispeval koprski gimnazijec Matic Turk (24,96).

Še bolje se je Primorska odrezala pri dekletih, saj je absolutno najboljši dosežek uspel dijakinji koprske Srednje tehniške šole Miji Rihter Medoš, ki je v tesnem boju s časom 28,46 le za stotinko sekunde premagala Dašo Tušek iz Šolskega centra na Ravnah na Koroškem.

Na osnovnošolskem prvenstvu na 50 metrov prosto je med fanti najboljši izid dosegel učenec OŠ Šalek iz Velenja Dane Šibanc s časom 27,77 (426 točk). Drugi in tretji plavalec prvenstva sta zaostala le za nekaj stotink sekunde. Srebro je osvojil Nik Blatnik (OŠ F. Prešerna Kranj, 27,80), bron pa učenec OŠ Koper Amadej Fink (27,96).

V dekliški konkurenci je najkakovostnejši dosežek prispevala Ljubljančanka Eva Urbančič (OŠ Vič) s časom 29,84 (499 točk). Med Primorkami je bila najhitrejša (enajsta) članica PK Cerkno Klara Močnik (32,12).

Slovenski pokal za najmlajše

V septembru sta bili izpeljani tudi tekmi slovenskega pokala za najmlajše plavalce.

Kamniški bazen je bil prizorišče pokala za kategorijo do 12 let. Nastopilo je 135 plavalcev iz enajstih klubov. Najkakovostnejša izida po mednarodnih tablicah sta dosegla Ljubljančan Žan Špenko (Ilirija) s časom 56,01 (587 točk) na sto metrov prosto in domačinka Marja Maček Sitar, ki je 50 metrov preplavala v času 28,31 (584).

Po številu odličij se je najbolje odrezal PK Radovljica pred Kamnikom in Olimpijo. Za edina primorska odličja so poskrbeli v PK Cerkno, za kar je zaslužna Taja Primožič. V kategoriji U-11 je osvojila srebro na 200 metrov prosto s časom 2:40,62. Hitrejša je bila le Radovljičanka Ina Sekne (2:33,20). Ista plavalka je slavila tudi na sto metrov hrbtno (1:24,39), kjer se je Primožičeva povzpela do brona (1:29,09).

Na pokalni tekmi za plavalce do 14 let v Ljubljani je sodelovalo 20 klubov s kar 400 plavalci. Do odličij so se prebili plavalci piranskega Bisera. V kategoriji U-14 je tretji čas (1:20,21) na 100 metrov prsno dosegel Maj Pribac. Zmagal je član Ljubljane Krištof Razpotnik Vrtačnik (1:18,15). V kategoriji U-13 je na 50 metrov hrbtno bron osvojil Val Benčič (32,77). Najhitrejši je bil Radovljičan Maj Šumi Branilović (32,70).

Sezona se bo že od petka do nedelje nadaljevala v pokritem bazenu Bonifika v Kopru, kjer se bodo vse dni ob 9. (kvalifikacije) in 17. uri (finali) vrstile discipline moštvenega in posamičnega državnega prvenstva za mlajše dečke in deklice.