LMŠ se za nastop na lokalnih volitvah dogovarja v 40 občinah

LMŠ se za nastop na lokalnih volitvah dogovarja v 40 občinah, ponekod le o listah kandidatov za občinski svet. V katerih občinah poleg Kamnika in Kranja bo imela tudi županskega kandidata, bo znano do konca prihodnjega tedna, so napovedali v stranki. Analitik Andraž Zorko na lokalnih volitvah LMŠ ne napoveduje uspeha, saj nima opore na terenu.

Predsednik LMŠ Marjan Šarec Foto: STA
Predsednik LMŠ Marjan Šarec Foto: STA

LJUBLJANA > Stranka LMŠ, ki še nima lokalnih odborov, je bila doslej aktivna v Kamniku, kjer je bil njen predsednik Marjan Šarec do letošnje izvolitve v parlament, po kateri je bil izvoljen tudi za predsednika vlade, župan od leta 2010. Pred novembrskimi lokalnimi volitvami pa stranka na terenu ustanavlja tudi iniciativne odbore v različnih krajih. Kot so za STA pojasnili v stranki, pogovori o nastopu na lokalnih volitvah potekajo v približno 40 občinah. V nekaterih občinah bodo nastopili samo z listami kandidatov za člane občinskih svetov, v nekaterih pa tudi z županskimi kandidati.

Lokalne odbore pa bo stranka začela ustanavljati po lokalnih volitvah, in sicer najprej tam, kjer bodo imeli liste kandidatov. "Nikjer ne delamo na silo, le tam, kjer se pojavita interes in iniciativa na lokalni ravni. Bolj kot številu list in številu županskih kandidatov dajemo poudarek na sposobnostih posameznika in skupine ljudi," so pojasnili v stranki in dodali, da bo evidentiranje kandidatov končano do konca prihodnjega tedna.

Na volitvah bodo zagotovo sodelovali v Kamniku in Kranju

S svojima županskima kandidatoma bodo na volitvah zagotovo sodelovali v Kamniku in Kranju, kjer načrtujejo kandidaturo Igorja Žavbija in Roberta Nograška. Z izjemo Kranja v mestnih občinah svojega kandidata verjetno ne bodo imeli, tako tudi v Ljubljani s svojim županskim kandidatom ne bodo nastopili in v prvem krogu tudi ne bodo podprli drugega kandidata. Glede kandidatne liste za ljubljanski mestni svet pa odločitev še ni sprejeta, so pojasnili.

V prvem krogu lokalnih volitev se, kot so navedli, tudi ne povezujejo z drugimi strankami, za morebitno podporo županskim kandidatom v drugem krogu pa se bodo odločali sproti. Podpirajo pa poslanko LMŠ Lidijo Divjak Mirnik, ki v Mariboru za županjo kandidira kot neodvisna kandidatka.

Ali bo LMŠ na lokalnih volitvah pogorela?

LMŠ na lokalnih volitvah po mnenju analitika Andraža Zorka iz Valicona nima veliko možnosti in bo verjetno podobno kot SMC po zmagi na državnozborskih volitvah pred štirimi leti na njih pogorela. Kot je dejal za STA, je treba razumeti, da je bila LMŠ na parlamentarnih volitvah zatočišče za glasove volilcev, ki so štiri leta pred tem volili SMC. "To so taktični volilci, ki se iz leta v leto premislijo in volijo vedno nek nov obraz v upanju, da jih bo ta odrešil," je dejal in pod vprašaj postavil tudi, ali bo stranka preživela na nacionalnem nivoju.

"Ne vidim možnosti, da bi se ta stranka preselila na lokalni nivo, ker je že lokalna v osnovi, ampak je kamniška in ne more biti po vsej Sloveniji. Ne more imeti Šarec, ki je bil kamniški župan, zdaj liste v Ljubljani," je ocenil Zorko. Obenem je dodal, da če že kje, potem ima LMŠ možnost morda v Kamniku, pri čemer je tudi to odvisno od kandidata.

"Po svoje je res nesmiselno, da sploh kjerkoli nastopajo lokalno. To se zdi, kot da ne bi razumeli svojega lastnega uspeha na volitvah. To so volivci, ki so volili Marjana Šarca, ne njegove liste," je pojasnil.

Ob tem je poudaril, da LMŠ ni stranka, ki bi zrasla s terena, ampak stranka, ki je nastala okrog ene osebnosti, da bi ta zmagala na volitvah in prevzela vlado. "Taka stranka nima nobene opore na terenu, tudi če zgradi lokalne odbore, ne more imeti podpore, ker ni zrasla iz teh okolij, ampak je prišla z vrha dol," je dejal. Po njegovih besedah je to ravno nasprotno kot pri strankah, ki so nastajale v 90. letih in so rasle s terena, denimo SLS, ki je tako kljub dvakratnemu izpadu iz parlamenta na državnozborskih volitvah še vedno močna na lokalni ravni.


Najbolj brano